Дома 2020 август

Месечна Архива: август 2020

Тројца починати и 11 нови случаи на Kовид-19

Во последните 24 часа се регистрирани 11 нови случаи на ковид-19 од направени 450 тестови. Тројца од новозаболените се од Скопје и по еден...

Неделата на новиот германски филм продолжува во Скопје

По завршувањето на прикажувањата во Струга„ Неделата на новиот германски филм утре ќе продолжи во Скопје, во Летното кино „Мирно лето“ на Кинотеката, каде...

Од утре Орбан ги затвора границите за сите странци!

Унгарскиот премиер Виктор Орбан издаде указ со кој се забранува влез на странци во земјата со неколку исклучоци. Забраната, која стапува на сила утре,...

Педесет дела создадени на Ликовната колонија „Кавадарци-Михајлово“

Педесет дела беа создадени во рамки на традиционалната ликовна колонија „Кавадарци-Михајлово“, која заврши викендов, а беше во организација на кавадаречкиот Дом на култура. Годинава...

Расте бројот на заразени во Србија и Бугарија, но се намалува во Грција

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 25.285.594 лица. Од нив починале 848.484, а оздравеле 17.615.963 луѓе. Белград – Во...

Нема одење на работа до 67 години, во пензија најдоцна на 62 и 64...

Укинување на сегашното право заминувањето во пензија да се одложи до 67-годишна возраст, најави премиерот Зоран Заев. Во Собранието тој изјави дека уште во...

Од утре забранет влез и во Унгарија, за сите странци, па и Македонци!

Ковид-19 изминатите месеци покажа дека не застанува пред ниту една граница и успеа од Вухан да стигне насекаде низ светот, но државите ги спуштаат...

Борусија најпосле може да смета и на Ројс

Капитенот на Борусија од Дортмунд, Марко Ројс целосно закрепна од повредата на бутниот мускул, пренесува Билд. Триесет и едногодишниот играч од средниот ред може да...

Индија е новиот епицентар на ковид-19 во светот

Индија е втора по големина земја во светот и една од оние со релативно слаб јавен здравствен систем. Затоа, неизбежно е жариштето во Индија...

Штедачите на Еуростандард банка кредитот и минусот на картичка ќе ги вратат од штедниот...

Штедачите во Еуростандард банка, која е во стечај, од оваа недела треба да почнат да ги добиваат своите пари. Истекува законскиот рок од 20...

Генералниот директор на СТО ќе поднесе оставка

Генералниот директор на Светската трговска организација (СТО), Роберто Азеведо, денеска поднесува оставка, оставајќи ја организацијата без лидер во моменти кога се соочува со најголемата...

Намалени трошоците на градежните фирми за изградба на нови објекти и за материјали

Bо вториот квартал во споредба со првиот квартал годинава трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се пониски за 0,4 проценти, трошоците...

Норвешка: Масовно труење на забава во напуштен бункер

Повеќе од 20 млади луѓе завршија во болница во Норвешка поради труење со јаглерод моноксид за време на забава одржана во подземен бункер во...

Премиерот и министрите на гости кај претседателот Пендаровски (фото галерија)

Заев и членовите на Владата денеска беа примени од претседателот Пендаровски во вила Водно. ФОТО: Н. Батев

Педесет земјоделци се обучуваат за примена на современи агроеколошки мерки

Педесет грантисти, кои учествуваат во проектот „Управување со сливот на река Струмица“, се обучуваат на терен за примена на современи агроеколошки мерки. -На овие обуки...

Од денеска директни летови од Израел до ОАЕ

Првиот комерцијален лет од Израел кон Обединетите Арапски Емирати, одржан денес, треба да биде голем чекор во нормализација на односите меѓу двете земји по...

Бесими ја презеде функцијата министер за финансии, Ангеловска му посака успех во работата

Во Министерството за финансии денеска е извршено примопредавање на функцијата министер за финансии со средба помеѓу досегашната министерка Нина Ангеловска и новиот министер Фатмир Бесими. На...

Пченицата годинава се откупуваше по цена на едно јајце

Жетвата на пченицата во Пелагонија заврши. И покрај тоа што квалитетот е подобар од лани, земјоделците не се задоволни од откупните цени на пченицата....

Почна реконструкцијата на улицата „Боца Иванова“ во Бутел

Екипите на Град Скопје од вчера почнаа со реконструкција на улицата „Боца Иванова“, во општината Бутел, на потегот од кружниот тек до улицата „Лазар...

Лига на Европа: Пеколен ривал за Ренова, Шкендија гостува во Романија

Македонските прволигаши Шкендија и Ренова ги добија своите противници за второто квалификациско коло во Лигата на Европа. Денешната ждрепка во Нион посака единствените наши...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети