Дома 2020 јуни

Месечна Архива: јуни 2020

Заев од Радовиш: Нашата понуда нуди нова развојна економија

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во Радовиш ќе се сретна со претставници на бизнис секторот, со младите, со земјоделците, со спортистите со кои,...

ЕУ утре ги отвора границите за 15 земји, меѓу нив и Србија и Црна...

Советот на ЕУ официјално препорача укинување на ограничувањата за патување за 15 држави, почнувајќи од утре. Од регионот на листата се само Србија и Црна...

Зошто сопругите на Џордан не се појавија во документарецот?

Документарецот за кариерата на Мајкл Џордан во дресот на Чикаго Булс, насловен „Последниот танц“ донесе голем успех во светот на спортот. Во десет епизоди,...

Македонија не ги исполнува критериумите за патување на нејзините граѓани во ЕУ

Одлуката на Советот на ЕУ за влез на граѓани од трети земји на територијата на Унијата од 1 јули падна, Северна Македонија не ги...

Новороденче и неговата мајка од Штип позитивни на коронавирусот

Новороденче и неговата мајка се позитивни на коронавирусот. Надлежните од Центарот за јавно здравје информираат дека откако новороденчето појавило симптоми е испратено во болницата...

НБ: Намалените побарувања доведоа до зголемување на нето надворешниот долг на крајот на март

На крајот на првиот квартал од 2020 година, Бруто надворешниот долг со исклучен ефект од специфичните активности за управување со девизните резерви на централната...

Шест новозаболени од Ковид-19 во Куманово

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира шест новозаболени лица од Ковид 19 во оваа општина, соопштија денеска надлежните. -Сите новозаболени имале...

Цел живот ме викаат со погрдни имиња

Светскиот шампион во бокс во супертешка категорија Британецот, Тајсон Фјури секогаш се гордеел со своето потекло и фактот дека потекнува од семејство кое е...

Нови 126 случаи со Ковид-19, четворица починати, 48 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-66, Куманово-6, Штип-15, Прилеп-3, Тетово-19, Струга-2, Велес-2,...

Краток документарец за Кисела Вода

Општина Кисела Вода со цел да ги запознае граѓаните со дел од нејзиното минато, изработи краток документарец: Лична карта на општина Кисела Вода. - Во...

Зазеленет паркот во Ченто

Зазеленет е паркот пред слаткарата Делиција во населбата Ченто. Градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски заедно со директорот на ЈКП „Гази Баба 2007“,...

Катар ќе донира 10 милиони американски долари за СЗО за откривање вакцина против коронавирусот

Покрај својот придонес од 20 милиони американски долари во Глобалната алијанса за вакцини и имунизација (ГАВИ), вицепремиерот и министер за надворешни работи на Катар Шеик Мохамед...

Совети на младите за отворање на стар-ап компании и самовработување

Општина Ѓорче Петров продолжува со грижата за младите преку создавање на квалитетни политики и мерки што им го олеснуваат животот. Како што информира градоначалникот Александар...

Крај за СЈО

Специјалното јавно обвинителство и официјално замина во историјата. Со новиот Закон за Јавно обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот, престана важноста на...

Кој добива, а кој губи од “бомбашката“ кампања?

На температури од 35 степени, во екот на летна сезона и во пикот на корона-заразата, жешката атмосфера на терен дополнително ја загреваат аудиоснимките кои...

Малку ми фалеше да се убијам

Поранешната четврта тенисерка во светот Јелена Докиќ, даде опширно интервју за британскиот „Телеграф“ во кое опиша детали од својот живот кога активно играла тенис. Пред...

Инклузивни игралишта и сензорни соби за социјализација

Инклузивното детско игралиште во Карпош 2  е пример за јавен простор кои ги задоволува потребите за сите деца. Имајќи предвид дека во реонското основно...

Маја Бабиќ: Концертите ќе бидат безбедни ако ги почитуваме протоколите

„Ние чекаме сега да видиме какви ќе бидат протоколите. Она што е важно за публиката е дека ќе мора да се носат маски, ќе...

Петгодишна затворска казна за иранска научничка

Апелацискиот суд во Иран и потврди петгодишна затворска казна на иранско-француската научничка Фариби Аделкан. Таа минатиот месец е осудена на шест години затвор, но нејзините...

Борел: „Масовните злосторства извршени во Сирија не треба да поминат неказнети“

„Турција, Јордан и Либан со отворањето на вратите за големиот број бегалци покажаа извонредна солидарност“, истакна високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети