Дома 2020 март

Месечна Архива: март 2020

Дендиас со писмено барање до Борел за вонреден состанок на Советот на МНР на...

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, вчера испратил допис до Високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел, за,...

НАСА: Драматично намалување на загаденоста во Кина поради коронавирусот

Драматично намалување на загадувањето е забележано на сателитските слики на Кина, што делумно е резултат на забавувањето на економијата поради Ковид-19, соопшти американската вселенска...

Ситуацијата на бугарско-турската граница е мирна

Ситуацијата на бугарско-турската граница денеска е мирна, а бугарската Влада тврди дека не ја минал ниту еден илегален мигрант. Спречени се само спорадични обиди за...

Од денеска полесно вработување во Германија за лица кои не се од ЕУ

Во Германија денеска стапува во сила новиот Закон за доселување на стручна работна сила, кој треба да го олесни пристигнувањето на квалификувани работници од...

Само „нека е весело“! Еквадор со песна го дочека коронавирусот/ВИДЕО

Еквадор од саботата е на мапата за регистрирани земји во кои е забележан првиот случај на коронавирус. Но, невообичаено, земјата го дочека смртоносниот вирус...

Кинез осуден на смрт за убиство на контролор на епидемијата

Денеска е осуден на смртна казна возач кој со нож уби две лица кои поради епидемијата на новиот корона вирус контролирале возила на пат...

Нетанјаху вети брза анексија на делови од Западниот брег

– Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска најави дека брзо ќе анектира делови од Западниот брег доколку победи на утрешните парламентарни избори, што се клучни...

Фронтекс испраќа засилување на грчко-турската граница

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс) денеска соопшти дека распоредила засилување и оти е кренато нивото на тревога на грчко-турската граница, додека...

Продолжуваат градежните зафати на „Езеро Младост“

Благодарение на поволните временски услови, Општина Велес продолжува со планираните градежни зафати за подобрување на квалитетот на живот и за подобрување на туристичките потенцијали...

Дезинфекција и генерално чистење на тетовските училишта

Интензивни активности и превентивни мерки се преземаат во тетовските училишта и градинки со цел да се намали ризикот од сезонскиот грип и новиот коронавирус,...

 Кумановци можат и електронски да ги плаќаат сметките за вода

Кумановци од денеска можат електронски да ги плаќаат сметките за потрошена вода, информираат надлежните од јавното претпријатие „Водовод“. За почеток опцијата ќе можат да ја...

Крушево со нова комунална опрема

За развој на туризмот и за промоцијата на Крушево како чиста дестинација, градските власти го доопремуваат јавното комунално претпријатие „Комуна“. Преку проектот за подобрување...

Македонските издавачи за резултатите од Годишната програма за култура: Кванташка тезга каде важи етничкиот...

„Веќе нема ни елементарно ниво на вредносни критериуми, сè повеќе се обезличува македонската култура, а распределбата на буџетот сè повеќе наличува на кванташка тезга...

 Селото Бања доби фекална канализација

Општина Чешиново-Облешево успешно го реализира проектот за изградба на основен колектор и детална фекална канализациска мрежа во селото Бања, за што инвестираше 24,5 милиони...

Берлинале: „Златна мечка“ за „Нема зло“, филмот забранет во Иран

Иранскиот филм „Нема зло“ (There Is No Evil) на режисерот Мухамед Расулоф ја освои наградата „Златна мечка“ за најдобар филм на 70. Меѓународен филмски...

Жителите на улица „13 Јули“ ќе добијат асфалтен пристап до домовите

По поставувањето на мешовитата канализација од страна на KЈП „Нискоградба“, во вредност од 813.828 денари, Општина Битола продолжува со санација и подготовки за асфалтирање...

„Пајак“ на Водно ќе лови паркирани возила по тесните улички

Во тој дел ќе биде ангажиран посебен тим од вработени од ЈП „ПОЦ“ и тоа од 8 до 22 часот. Кај нив ќе може...

„Инкубатор“: Повик за млади уметници за танц, музика и визуелни уметности

„Инкубатор“ програмата за култура објави нов отворен повик за аудиција во областа на три категории – современ танц, музика и визуелни уметности, кој трае...

Во КИЦ: Промоција на книгата „Тестамент од свила”

„Тестамент од свила” е насловот на книгата поезија од Лулзим Хазири, чија промоција ќе се одржи на 4 март во Изложбениот салон – Империјал...

Филм: „Остров фантазија“ – да се избега жив

„Остров фантазија“ е насловот на американскиот хорор-трилер кој македонската публика може да го види во градските кина. Во филмот мистериозниот г. Рорк ги остварува тајните...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети