Дома 2020 февруари

Месечна Архива: февруари 2020

Сакате да спиете попладне, тоа баш и не е добра идеја?!

Луѓето со нормално работно време немаат време за попладневен сон. Но, многумина тоа го практикуваат за време на викендите и со тоа на себе...

Ким: Последиците ќе бидат сериозни доколку вирусот се прошири

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека ќе има „сериозни последици" доколку коронавирусот се прошири низ земјата и повика на позасилена заштита и спроведување на...

Вучиќ: Изборите ќе ги распишам на 4 март, кога ќе се вратам од САД

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека ќе ги распише парламентарни избори во среда, на 4 март, истиот ден кога ќе се врати од официјалната...

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави...

Нема нов случај на заразени со коронавирус во земјава, уште еден случај се испитува

Резултатите на двете лица кои беа тестирани вчера за коронавирус се негативни, а од утрово е тестирана уште една жена за која се чекаат...

Францускиот министер за култура, Франк Ристер, жали за „Цезарот” на Роман Полански

Министерот за култура Франк Ристер изрази жалење поради  доделувањето на Цезар за најдобар режисер на Роман Полански, заради полемиките поврзани со неговите обвиненија за...

Класичните ретровизори одат во историјата? Виртуелниот E-Tron не води во иднината!

Саемот на автомобили што требаше да се одржи во Женева на почетокот на март е откажан поради ситуацијата со коронавирусот, но тоа не ги...

Одложени сите претстави во кумановскиот театар до 6 март

Кумановскиот театар ги одложи закажаните претстави до 6 март, годинава, согласно препораките на Владата за неодржување јавни настани, соопштија денеска надлежните од Националната установа...

Вкусна и евтина: Чорба од бајат леб

Ви останал стар леб, а не сакате да го фрлите. Оваа чорба е идеално решение како да го потрошите. Можете да ја послужите со...

Сообраќајка во Куманово, едно лице загина, едно е повредено

Едно лице загина, а друго е повредено во тешка сообраќајна несреќа што се случила утрово во Куманово, соопштија од Итна помош Куманово. Од итната помош...

Санкции за аптеките ако ги зголемуваат цените на заштитните средства за коронавирусот

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката...

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека...

Ван Бастен: Кој смета дека Роналдо е подобар од Меси, не се разбира од...

Поранешната ѕвезда на Ајакс, Милан и холандската репрезентација Марко ван Бастен зеде став по темата за тоа кој е подобар помеѓу Кристијано Роналдо и...

Од ИПАРД 2 програмата на располагање 9,2 милиони евра, аплицирањето од денеска до 14...

Сите земјоделци кои сакаат да ги модернизираат фармите од денеска па се до 14 април 2020 година, ќе може да аплицираат за добивање на...

Денеска е 29 февруари – знаете ли што го прави овој ден специфичен?!

Една сончева година (т.е. времето што е потребно на нашата планета да направи целосна вртење околу сонцето) трае приближно 365 дена, 5 часа, 48...

„Цезар“ за Полански за режија, протести пред салата во Париз

Роман Полански е добитник на годинашниот француски „Цезар", пандан на холивускиот „Оскар", за режија на филмот „Офицер и шпион", што наведе неколку актери да...

Тренерот на Њукасл им забрани на играчите и персоналот да се ракуваат поради коронавирусот

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето" во клуб од...

САД го одложија Самитот на АСЕАН поради коронавирусот

САД го одложија самиот на Асоцијацијата на земјите од југоисточна Азија (АСЕАН) што требаше да се оддржи на 14 март во Лас Вегас, заради...

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети"...

Тедрос: Во Кина во последните 24 часа пријавени помал број новозаразени со коронавирус

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека Кина во изминатите 24 часа пријавила помал број нови случиа на заразени...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети