Дома 2020 февруари

Месечна Архива: февруари 2020

Кафе и „коронавирус колач“ во Џенова за 1,5 евро/ВИДЕО

Додека прехрамбените и останатите намирници исчезнуваат со голема брзина од полиците во италијанските супермаркети, излогот на историската слаткара „Манџини“ во Џенова го красат нови...

Коронавирус: 73 случаи во Франција, откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во...

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани...

Мицотакис: Коронавирусот не треба да се третира со прекумерна паника

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази...

Илјадници луѓе на улиците на Москва во сеќавање на убиениот руски опозиционер Немцов

Илјадници граѓани на Москва излегоа во центарот на градот за да учествуваат во маршот, организиран во знак на сеќавање на рускиот опозициски лидер Борис...

Забранет влез на граничниот премин Делчево за лица од Северна Италија поради коронавирусот

Веќе четврти ден на граничниот премин Делчево лицата кои доаѓаат од погодените подрачја со коронавирус во Северна Италија, се пренасочуваат кон граничните премини на...

САД и Талибанците потпишаа историски мировен договор

САД и Талибанците го потпишаа долгоочекуваниот мировен договор, со кој се стави крај на 18-годишната војна во Авганистан, најдолгата американска војска во нејзината историја. Договорот...

Шеста жртва од експлозијата во Романовце, почина 63-годишна жена

Почина 63-годишна жена која беше меѓу повредените во експлозијата на плинска боца што се случи минатиот викенд во кумановското село Романовце, потврди за МИА...

Ѓукановиќ: Србија и Русија ја поткопуваат независноста на Црна Гора

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ги обвини Србија и Русија дека ја користат Српската православна црква за подривање на црногорската прозападна Влада, која сака членство...

Општина Ѓорче Петров наплати 380.000 евра отштета од „Трансмет” за доцнење на изградбата на...

Од сметката на компанијата „Трансмет" во стечај на Сеат Кочан, Општина Ѓорче Петров успеала да наплати 380.000 евра, односно по 4.000 евра за секој...

Виничанецот и неговата партнерка од Хрватска ќе бидат пуштени на домашно лекување

Триесет и шест годишниот Виничанец и неговата партнерка со хрватско државјанство кои вчера доцна попладнето избегаа од штипското Инфективно одделение додека се вршело анализа...

Триесет-дневен притвор за 61-годишникот осомничен за половиот напад на девојче

Тетовецот кој вчера беше приведен како осомничен за полов напад врз дете, денеска доби притвор од 30 денови од страна на судија во претходна...

Се одложи и Делфи економскиот форум во Грција поради коронавирусот

Економскиот форум во Делфи, Грција што требаше да се одржи од 5 до 8 март 2020, поради коронавирусот е одложен за крајот на мај...

Пациентката која утрово се тестираше нема коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на коронавирус кај пациентката која утрово се јавила со знаци на респираторна инфекција на Клиниката за...

Борисов: Не постои закана од нов миграциски бран за Бугарија

Нулта миграција во моментов на нашата граница. Ништо не се разликува од пред една, две, три години. Бугарските граѓани да бидат уверени дека нашите...

Уште пет средби во Серија „А” одложени заради коронавирусот

Уште 5 средби беа откажани во Серија „А" како превентивна мерка против проширувањето на коронавирусот во Италија. Меѓу нив е и големото дерби на...

Светски ден на ретките болести: Двојно зголемен буџет и нови шест лекови за пациентите

Во изминатите две и пол години, направени се значајни подобрувања за лицата со ретки болести, а буџетот за таа група пациенти е зголемен повеќе...

Димковски: Има заинтерсирана компанија од Турција за новата реколта тутун

Официјално заврши откупот на тутунот од ланската реколта, а почнаа подготовките за новата реколта. На деветте откупувачи ќе им се придружи и уште една...

Превентивна дезинфекција и генерално чистење во тетовските училишта

Интензивни активности и превентивни мерки се преземаат во тетовските училишта и градинки со цел да се намали ризикот од сезонскиот грип и новиот коронавирус,...

Социолозите бараат нови наставни планови за учебниците

Здружението на социолози на Република Македонија неколку години иницира менување и осовременување на наставните програми по Социологија и Граѓанско образование. Реакциите што јавноста ги...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети