Дома 2020 февруари

Месечна Архива: февруари 2020

Нов циклус на обуки за промоција на хумани вредности за младите од Куманово

Почна новиот циклус работилници за промоција на хумани вредности на кои се обучуваат млади од Куманово, информираа денеска од општинската организација на Црвен крст. На...

Стартува проектот „Ги запознаваме ретките болести 2020″

Со повеќе новитети и технички подобрувања денеска започнува втората сезона од проектот „Ги запознаваме ретките болести", што ги спроведува Здружението на граѓани за ретки...

Досега 259 починати и околу 12.000 заразени од коронавирусот

Бројот на починати од коронавирусот се зголеми на 259, а речиси 12.000 лица се заразени низ светот. Новиот вирус ги опустоши градовите во Кина, каде...

Брајант го инспирираше Кајри за натпревар за историјата

Инспириран од Коби Брајант, Кајри Ирвинг постигна 54 поени и го одведе Бруклин до победа од 133-118 над Чикаго. „Раната останува отворена и ќе биде...

Илир Куртиши нов директор во Галеријата за визуелни уметности во Тетово

Националната установа Галеријата за визуелни уметности во Тетово од денеска ќе ја раководи Илир Куртиши кој е поставен на функцијата со четиригодишен мандат. -Куртиши е...

Уапсен бугарскиот тајкун Васил Божков

Бугарскиот тајкун Васил Божков е уапсен во Обединетите Арапски Емирати, изјави бугарскиот јавен обвинител Иван Гешев. Тој додаде дека информаццијата за апсењето на Божков, кого...

Владата на Курц го поддржува Западен Балкан во ЕУ

Новата австриска Влада на канцеларот Себастијан Курц бара јасна перспектива на пристапувањето во ЕУ за земјите од Западен Балкан и го поддржува дијалогот меѓу...

Сенатот не дозволи сведоци во постапката за импичмент на Трамп, финалното гласање идната недела

Американскиот Сенат синоќа гласаше против повикување на сведоци во судската постапка за импичмент на претседателот Доналд Трамп, и нема да бара отварање на нови...

Берово домаќин на Државното првенство во пинг-понг за кадети

Берово денес и утре е домаќин на вториот турнир како дел од Државното првенство во пинг-понг во кадетска конкуренција. Натпреварите ќе се играат во...

Лејкерси му оддадоа почит на Коби Брајант (видео)

Во емотивна церемонија која траеше скоро половина час, Л.А. Лејкерс му оддадоа почит на легендата на тимот Коби Брајант, кој заедно со неговата ќерка...

Нов земјотрес во Албанија

Земјотрес со интензитет од четири степени според Рихтерова скала го погоди синоќа албанскиот пристаништен град Драч, соопшти Националниот геофизички институт. Засега нема информации за евентуални...

Макрон: Лондон без обврски, но и без правата кои ги имаше

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека и покрај тоа што Париз сака да одржи цврски односи со Лондон по Брегзит, Велика Британија не може...

Прв случај на коронавирус во Шпанија

Во Шпанија е потврден првиот случај на коронавирус на канарскиот остров Хомера, соопшти шпанското Министерство за здравство. Вирусот е дијагностициран кај едно од пет лица...

Рокот за амандманите за законот за ЈО до пладне, в понеделник нова средба

Политичките партии кои имаат забелешки на Предлог-законот за јавно обвинителство до денеска напладне треба да поднесат амадмани, по што најверојатно в понеделник ќе се...

Министерот Исмаили на отворање на манифестацијата „Риека – европска престолнина на културата 2020″

Министерот за култура Хусни Исмаили денеска во Хрватска ќе учествува и ќе се обрати на средбата на Советот на министри за култура на Југоисточна...

Сончево со мала до умерена облачност и дневна температура до 16 степени

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен претежно северозападен ветер. Од минус еден до три степени, а дневната...

Велика Британија ја напушти Европската унија – Тоа не е крај, туку почеток, нова...

Велика Британија ја напушти Европската унија – 47 години откако стана членка и 1.317 денови по референдумот. Знамиња на таа држава веќе нема на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети