Дома 2020 јануари

Месечна Архива: јануари 2020

Колку ќе чини статусот на МПЦ-ОА?

Статусот на МПЦ-ОА ќе чини превисока цена, сметаат верските аналитичари. Од тоа дека ќе се тргне името Македонска православна црква до тоа дека Вселенската...

„Сè уште немате томос? Ви излегуваме во пресрет!

Прогнозите на верските аналитичари за весникот Вечер, дека иницијативата на вселенскиот патријарх Вартоломеј за решавање на црковниот статус на МПЦ-ОА ќе предизвика негативни коментари,...

За речиси три пати зголемен бројот на заболени од грип, изминатата недела регистрирани 583...

Регистриран е пораст на бројот на заболени од грип во државава. Изминатата недела (од 6 јануари до 12 јануари), се регистирани 583 заболени од...

 Велес доби ново сообраќајно решение кај ДОЗ со мал кружен тек

Општина Велес неделава ги финализира градежните работи за сообраќајното решение кај ДОЗ, а во чии рамки беше направен и мал кружен тек, a локалните...

Новиот Закон за Собрание го поддржаа и власта и опозицијата

Законот за Собранието беше едногласно донесен, со поддршка на сите, вкупно 82 пратеника, присутни на 130. седница. Законското решение предвидува не само нови вработувања во...

Ибра го мотивира Милан за трофеи

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли зборуваше за тоа што доби тимот со доаѓањето на Златан Ибрахимовиќ. – Потпишувањето на Ибрахимовиќ беше навистина важно. За тимот...

Наместо датум, ЕУ со утешна награда за Македонија од 50 милиони евра

Позитивна прва посета на земјава на новиот еврокомесар за преговори за проширување и соседска политика Оливер Вархеји со пофалби и очекувања, но гаранција за...

Судиите Илија Трпков и Владимир Туфегџиќ ќе го судат случајот „Организатори на 27 април“

Судечкиот совет на чело со судијата Илија Трпков и судијата Владимир Туфегџиќ, како втор судија, ќе ги судат обвинетите за организирање на „27 април“. Судиите...

Два од трите моста на реката Црн Дрим се рекунстуираат аматерски

Група граѓани на Струга во писмен допис до медиумите реагираат на начинот на кој се врши реконструкција на два од трите мостови на реката...

Димитров: Законот за ЈО пред избори тест за сите дали фактички или само декларативно...

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји –...

Стивен Кинг критикуван поради објавите на Твитер за Оскарите

Писателот Стивен Кинг беше искритикуван на Твитер поради објава по објавувањето на номинациите за претстојните Оскари. – Никогаш не ми била важна различноста во поглед...

Поради магла повторно пренасочени летовите од охридскиот аеродром

Поради магла повторно откажани полетувањата и слетувањата на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“. Слетувањето на авионот од Виена утрово во 7:50 е откажано. Откажано е...

Ангеловска: Со акциски план и конкретни мерки до подобри резултати за сузбивање сива економија

Од еден до два проценти од БДП е очекуваното зголемување на наплата на ДДВ доколку ефикасно се адресира неформалната економија и забрзано се работи...

Eвровизиската пејачка Данијела Мартиновиќ во Скопје: “Нека ми не сване“ на 14 февруари во...

Популарната сплитска пејачка Данијела Мартиновиќ и евровизиската музичка ѕвезда е веќе неколку дена во Македонија, а денес (четврток 16.01.) во македонската метропола одржа и...

Прерано е за мојата тренерска кариера

Легендарниот фудбалер на Барселона и сегашен тренер на Ал-Сад, објасни зашто одби да ја предводи Барселона. Добив понуда од Барселона преку Ерик Абидал и...

„Ноќ на книгата“ на тема стрип во Францускиот институт во Скопје

Во Францускиот институт во Скопје, на 17 јануари, со почеток од 17 часот ќе се одржи манифестацијата „Ноќ на книгата“ на тема стрип. „Ноќ на...

Затворен еден од најпрометните аеродроми во Шпанија

Аеродромот во шпанскиот туристички град Аликанте, преку кој многу туристи доаѓаат во регионот крај брегот на Средоземното Море, е затворен и денеска по пожарот...

Специјална проекција на „Медена земја” во Љубљана

На 25 јануари, на специјална проекција во словенечката Кинотека, првпат во Љубљана ќе се одржи проекција на „Медена земја”. Филмот, кој е наш двоен кандидат...

Сметководителите и Министерството за финансии во војна со зборови

Вистинска војна со зборови се разгоре меѓу Министерството за финансии и сметководителите откако завчера Комората на сметководители при ССК обвини дека новите мерки на...

Албанските овчари веќе не ги пасат македонските, туку грчките овци

Сточарите во Македонија мака мачат да најдат овчар, иако нудат плата од 500 евра. Последниве години овој проблем го решаваат со ангажирање на овчари...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО