Дома 2019 декември

Месечна Архива: декември 2019

Одрони на патот кон Македонска Каменица и Делчево

Силниот ветер и врнежите од дожд кои го зафатија Пијанечкиот регион повторно предизвикаа одрони на магистралата Делчево – Македонска Каменица – Кочани. Како што...

Дете загина во сообраќајна несреќа што се случи попладнево на локалниот пат Куманово-Романовце

Дете загина во соораќајна несреќа што се случи попладнево околу 14:15 часот на локалниот пат Куманово-Романовце, потврдија од општа болница Куманово.– Детето беше донесено...

На 2 јануари во Атина ќе се потпише договор за гасоводот ИстМед

Премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху и претседателот на Кипар Никос Анастасиадис, на 2 јануари 2020 година, во Атина ќе...

Де Хеа е трагичарот на Манчестер јунајтед

Манчестер јунајтед загуби од Вотфорд со 0:2 во меч од англиската фудбалска Премиерлига, а главен виновник е голманот Давид Де Хеа.Шпанскиот чувар на мрежата...

Во Црна Гора поради невреме доцнат летовите

Поради неповолните временски услови, повеќето од попладневните летови на националната авиокомпанија Монтенегро Ерлајнс ќе бидат одложени, особено кога станува збор за дестинациите во Југоисточна...

Макрон планира да се откаже од претседателската пензија

Францускиот претседател Емануел Макрон, чии планови за реформа на пензискиот систем наидуваат на жестоко противење на јавноста, ќе се откаже од специјалната претседателска пензија...

Почнаа подготовките за бадниковата поворка во Куманово

Здружението „Бадникови поворки" од Куманово, денеска ја одржа првата проба со децата од градот, во Соборниот храм, Свети Никола за бадниковата поворка по повод...

Дендиас: Со Хафтар имаме исти позиции за потпишаните меморандуми меѓу Триполи и Анкара

Позициите на Хафтар за меморандумите меѓу владата на Триполи и Турција се совпаѓаат со нашите, дека се невалидни меморандуми кои им штетат и на...

Кристоферсен најдобар на велеслаломот во Алта Бадија

Норвешкиот скијач Хенрик Кристоферсен, триумфираше на денешната велеслаломска трка во италијанскиот ски центар Алта Бадија.Кристоферсен беше шесто по првото возење, но извозе одлично во...

Ракометен турнир во Гостивар по повод општинскиот празник

Турнир во ракомет за мажи и жени денеска започна во спортската сала „Младост" како дел од активностите за одбележување на 23 декември, Денот на...

До крајот на годината на планетата ќе живеат 7,75 милијарди луѓе

До крајот на годината на Земјата ќе живеат околу 7,75 милијарди луѓе проценува Германската фондација за светско население (ГФН)Тоа е околу 83 милиони повеќе...

Собранието го донесе Буџетот за 2020 година и Законот за извршување на Буџетот

Собранието со 65 гласа „за" и 23 „против" го донесе Буџетот за 2020 година, а со 64 гласа „за" и 23 „против" Законот за...

Во Тетово приведени две лица поради агресивност кон полицајци

Две лица се приведени ноќеска во Тетово на две локации поради агресивност кон полицајци, информира СВР Тетово. Првиот е малолетник, приведен на улица.-Тој во...

Грчката полиција откри случај на режирано киднапирање и грабеж од 4.2 милиони евра

Кон крајот на јануари годинава, 44-годишен маж од грчкиот град Кавала пријавил во полиција дека го нападнале две маскирани лица, му рекле дека ја...

„Љубојна“ со акустичен концерт за душа вечерва во МОБ

„Љубојна“, еден од најреномираните македонски етно-бендови вечерва со почетокот во 19:30 часот, во Македонската опера и балет, по првпат ќе одржат акустичен концерт  насловен...

ИНТЕРВЈУ, ГЛИГОР БИШЕВ: Малото е поубаво – „мики маус” економијата е пофлексибилна ако се реформира

 Македонската економија во 2019 година се врати на својата „нормална патека“ на економски раст. Растот од 3-4 насто е природната стапка на економски раст...

Според УНИЦЕФ: „Децата, отпадот и смртта“ – најдобра фотографија за 2019

„Децата, отпадот и смртта“ е насловот на фотографијата на германскиот фотограф Хартмут Шварцбах, која според УНИЦЕФ, е прогласена за најдобра во 2019 година.Таа прикажува...

„Разговор со Спиноза“ на Смилевски преведен на руски

Романот „Разговор со Спиноза“ на Гоце Смилевски деновиве е објавен на руски јазик во Москва од Центарот за книга „Рудомино“ и во превод на...

Тринаесет домашни ликовни уметници дел од Skopje street art & graffiti gallery 2

Дела изработени од 13 домашни ликовни уметници и автори од полето на уличната и графити уметност се дел од галеријата во рамки на Skopje...

Македонија стана сопственик на најгламурозниот Буџет досега

Расправата за Дополнетиот предлог-буџет за 2020 година почна во понеделникот и согласно Деловникот за работа на Собранието беше предвидено да заврши вчера. До затварање...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО