Дома 2019 декември

Месечна Архива: декември 2019

Ќе се реконструира киносалата во Виница

За реконструкција на старата киносала, во централното градско подрачје, Општина Виница ќе добие 14,5 милиони денари од Програмата за регионален развој,  одлучи Советот на...

По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави...

 Во штипското училиште „Димитар Влахов“ решен проблемот со греењето

Во штипското општинско  основно училиште (ООУ) „Димитар Влахов“ годинава е решен проблемот со затоплувањето на училниците. Миле Младеновиќ, директор на ООУ „Димитар Влахов“ – Штип,...

Ќе се гради трета платформа за паркинг места над коритото на река Отиња

Општина Штип ќе гради платформа за паркинг места над реката Отиња, меѓу Здравствениот дом и Народен театар - Штип. Градоначалникот на Општина Штип, Благој...

Осум маркирани планинарско-велосипедски патеки на Попова Шапка

На Попова Шапка викендов беа промовирани осум маркирани крос кантри планинско-велосипедски патеки што гравитираат околу скијачкиот центар, проектна активност спроведена од планинарскиот клуб „Шара...

Изградена и уредена пешачко-велосипедска патека крај реката Брегалница

Во рамки на проектот „Збогатување на туристичката понуда со изградба, уредување и осветлување на пешачко-велосипедска патека на река Брегалница во Берово“, изградена и уредена...

Американците на Црн петок преку интернет потрошиле рекордни 7,4 милијарди долари

Американците на Црн петок годинава потрошиле рекордни 7,4 милијарди американски купувајќи преку Интернет, додека помалку луѓе отишле во продавници. Сумата се доближи до рекордниот дневен...

Полицијата во Хонг Конг повторно употреби солзавец

Полицијата во Хонг Конг денеска повторно употреби солзавец за да растера илјадници антивладини демонстранти кои излегоа на улиците на градот. Протестот во трговскиот кварт Цим...

Рама бара финансиска и експертска меѓународна помош

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за да и помогне на земјата да закрепне после...

Од денеска стартува покачениот минималец од 14.500 денари

Законски утврдената минимална плата од денеска (1 декември 2019) во Македонија ќе изнесува 14.500 денари и е зголемена за 2.000 денари, а споредено со...

Стана најмлад Мото ГП шампион, има осум титули, но не размислува да застане!

Неверојатно со каква леснотијата Шпанецот Марк Маркез (26) ја гази конкуренцијата веќе седум сезони во Мото ГП шампионатот. Тој е доминантен во мото шампионатот...

Џорџина доби пораки на стотина јазици (ФОТО)

Девојката на Кристијано Роналдо, Џорџина Родригез, важи за една од најпопуларните дами на „Инстаграм“. Шпанската манекенка има над 14,4 милиони следбеници, а не е...

Мешков Брест го препоти Киелце

Ракометарите на Киелце потешко од очекуваното славеа против Мешков Брест со 30:24 во дуелот од десеттото коло на Лигата на шампионите. Екипата од Белорусија...

Дресен најбрз во спуст

Германецот Томас Дресен триумфираше на првиот спуст од Алпскиот светски скијачки куп и на најдобар можен начин се врати по повредата поради која паузираше...

Вујовиќ ги казнувал играчите кои не сакале да дадат 300 евра за партија покер...

Црногорскиот ракометен стручњак Веселин Вујовиќ, се соочува со најтешкиот период од својата кариера. Тој неодамна го загуби селекторското место во репрезентацијата на Словенија, само...

Харден за три четвртини постигна 60 поени и се изедначи со Мајкл Џордан

Тимот на  Хјустон ја прегази Атланта со 158:111 и врза две последовни победи по серијата од четри порази по ред и сега е на...

Ирачкиот премиер официјално поднесе оставка

Ирачкиот премиер Адел Абдул-Махди официјално поднесе оставка до Парламентот, а пратениците се очекува денеска да гласаат дали ќе ја прифатат. Ирачкиот премиер ја најави својата...

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на...

Најмалку две жртви во снежна бура во САД

Најмалку две лица досега загинаа во снежното невреме што го погоди САД и предизвика бројни нарушувања во воздушниот и патниот сообраќај. Во Аризона загинало петгодишно...

Новата Европска комисија денеска го почнува својот петгодишен мандат

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети