Дома 2019 декември

Месечна Архива: декември 2019

Македонците најмногу инвестираат во Малта

Малта со вкупни 4,7 милиони евра се најде на врвот на листата земји рангирани по обемот на инвестиции од Македонија во периодот јануари-септември покажуваат...

Концерт: „Со звуците на обоата“ со Гордана Јoсифова Неделковска

„Со звуците на обоата“ е насловот на концертот што ќе се одржи на 2 декември од 19 часот во изложбениот салон на Центарот за...

Продавачите станаа луксуз, за платите што ги нудат газдите мораат сами да работат  

Супермаркетите, продавниците и бутиците во градот мака мачат да најдат работници. Никој не сака да работи како продавач. Постојано има отворени нови работни места,...

Казните за измамничко рекламирање за „Блек фрајдеј“ од 4.000 до 5.000 евра

Државниот пазарен инспекторат денеска ќе соопшти дали имало измами со понудените попусти од страна на трговците за време на „Блек фрајдеј“ во шопинг-центрите. Од Инспекторатот...

Штипски „Исар“ изгради над 11 километри водоводна и канализациона мрежа

Штипското комунално претпријатие „Исар“ за 11 месеци има изградено и реконструирано вкупно 11 километри и 300 метри водоводни и канализациони мрежи. Директорот на ЈП...

Со „Чекална“ отворено првото издание на театарскиот фестивал „АКТФЕСТ“

Со претставата „Чекална“ во изведба на актерите од театарот „Миѓени” од Скадар, синоќа во Македонскиот народен театар започна 1-то издание на театарскиот фестивал посветен...

Изложени делата од „Прилепското уметничко лето 2018“

Со преку 20 дела, слики и скулптури во галеријата на Центарот за култура „Марко Цепенков“ е отворена изложбата на делата создадени на ланското „Прилепско...

Место возила во подземните паркинзи на ТЦ „Антико“ паркирано ѓубре

Овој проблем често се случува на оваа локација и по чистењето за брзо време гаражните места повторно се полнат со отпад, реагираат општинските власти....

Театар: „Како да се ограби банка“ со фамилијата Кепевски

„Како да се ограби банка“ по текст на Сами Фејд, а во режија на Иван Манасковски е претставата која публиката ќе може да ја...

Концерт: „Кина се сретнува со Западот“ вечерва во Филхармонија

Светски познатиот хор на Националната кинеска опера вечерва, од 20 часот во македонската Филхармонија ќе одржи гала-концерт насловен „Кина се сретнува со Западот“. Хорот ќе...

Поставена мерна станица пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на својата фејсбук-страница информира дека е поставена мерна станица за мерење на нивото на загаден воздух на плоштадот пред зградата...

Велика Британија ќе ги заостри казните за терористите

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека ќе ги заостри казните за лица осудени за насилни злосторства и тероризам, како што е напаѓачот кој уби...

Формирана Комисија за односи меѓу заедниците

Советот на Град Скопје на последната седница донесе одлука за формирање Комисија за односи меѓу заедниците, која ја сочинуваат по еден претставник на заедниците...

Изречени 93 казни за паркирање на јавни површини и зеленило

Инспекторатот на Град Скопје во петокот изрече 93 казни за паркирање на јавни површини и зеленило во најавената акција против уништувањето на блоковското зеленило...

Се повеќе нелегални гранични преминувања во Словенија

Во првите 10 месеци од годинава словенечката граница илегално ја преминале 14.066 луѓе, што е речиси 72 проценти повеќе од истиот период минатата година,...

Георгиевски: Продолжуваме со акцент на животната средина 

Овие две години од мандатот целосно ги посветивме во подобрување на инфраструктурата. Започнавме со решавање на децениските проблеми, градејќи водовод во Раштак и Булачани,...

Поставени четири рекуператори за прочистување на воздухот       

Во спортската сала, во центарското основно училиште „Гоце Делчев“, се поставени четири нови рекуператори за прочистување на воздухот. Од Општината Центар информираат дека со поставувањето...

Нис седи седум часа, а јас трчам 90 минути

Италијанскиот калчолигаш Калјари е едно на најпријатните изненадувања кога се во прашање петте најквалитетни лиги во Европа. Клубот од Сардинија моментално е четвртопласиран на...

Валверде е Погба за сиромашни

„Нема добри потези, но неговото место во првиот тим на Реал (М) буквално е цементирано“. Феде Валверде ја пополни улогата која беше наменета за...

Македонија може да игра во „Групата на смртта“

Доколку успее да се пласира на Европското првенство 2020 преку мартовскиот бараж во Лигата на Нации, македонската фудбалска репрезентација може да се најде во...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети