Дома 2019 септември

Месечна Архива: септември 2019

Пендаровски на средба во Македонската банкарска асоцијација

Според претседателот Стево Пендаровски, правната сигурност е добра и за банкарскиот сектор и за бизнисот, бидејќи тоа е поврзано и со иселувањето на младите...

Дигитално решение на европски извештај при сообраќајки

Дигитално решение на европскиот извештај што се пополнува при сообраќајки е еден од и регулаторот во оваа област за натамошна дигитализација на процесите. Од осигурителните...

Параглајдеристите Владимир, Дарко и Мартин, најдобри на меѓународниот натпревар на Попова Шапка

Владимир Неделковски е победник на меѓународниот параглајдинг натпревар што изминатите три дена се одвиваше со прелети кои стартуваа од Попова Шапка во организација на...

КУД „Дримкол“ од Вевчани ја претстави македонската култура во Турција

Културно уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани, викендов ги претстави македонските фолклор, култура и традиција во турскиот град Сафранболу во рамките на проектот „Денови на...

Македонскиот вундеркинд Кристијан Воденски со златен медал на турнирот за германската Граплинг лига

Македонскиот вундеркинд по потекло од беровско Русиново, Кристијан Воденски, по неколку месечна пауза, повторно им се врати на борбите во граплинг. На последниот натпревар,...

Над 50.000 посетители на „Skopje Wine Expo”

Со настап на Александра Јанева и Марко Логаут (Тоше Проески Трибјут), групата Ареа и Бијело Дугме Реал Трибуте, заврши винскиот фестивал „Skopje Wine Expo”. Оваа...

Трочањи и Плумб „неподобни“ да бидат европски комесари

Во Европскиот парламент денеска започнаа сослушувањата на идните европски комесари, кои ќе траат до 8 октомври. Одборот за правни работи на Европскиот парламент одлучил дека...

Срничка“ и ООУ „Ѓорѓија Пулевски“ добија грантови

Детската градинка „Срничка“ и ООУ „Ѓорѓија Пулевски“ добија грантови од програмата Еразмус+ што ќе се реализираат во периодот од 2019 до 2021 година. „Срничка“...

Џолев: Во брзо време ќе има оценка на обвинението за организаторите на 27 април

Оценката на обвинителниот акт за организаторите на настаните од 27 април ќе се случи во брзо време, изјави претседателот на Основниот кривичен суд Скопје...

Џафери се надева дека и Шпанија ќе го ратификува протоколот за НАТО до декември

Од 29 земји, 22 досега го имаат ратификувано Протоколот за членство на земјава во НАТО. Во шест држави постапките се во процедура, во зависност...

Генералка на општина Сарај

ЈП „Комунална хигиена“ започна есенска акција за генерално чистење на општината Сарај. Во рамките на акцијата, триесетина работници вршат отстранување на дивите депонии, како...

Вардар – Кил за 350 денари

Од денеска во продажба се пуштени поединечните билети за следниот домашен натпревар на Вардар во ЕХФ лигата на шампионите против Кил. Продажбата ќе се...

Заев подготвен за лидерска ако има услови за нејзино одржување

Во врска со можноста оваа недела да се одржи нова лидерска средба за Законот за ЈО, Заев истакна дека тој е подготвен за нов...

Шилегов сонува за канцеларија на плоштад „Македонија„

- Таков е стандардот насекаде во светот. Зошто Мијалков не го изгради хотелот „Мериот“ каде што сега е изградена градската куќа, а градската куќа...

Во КИЦ: Изложба на скулптури и слики од Владо Павлески

Во Културно информативниот центар – Скопје, во изложбениот салон – Империјал 1, на 1 октомври во 20 часот ќе се отвори изложба на скулптури...

Пендаровски: Расчистувањето на последните афери е тест за правната држава

Правна сигурност е предуслов и за банкарскиот сектори и за бизнисот, со неа е поврзан и процесот на иселување на младите, иако се направени...

„Дарко во зоо паркот“ – нова книга на Киро Донев

„Дарко во зоо-паркот“ е насловот на книгата со раскази за деца на македонскиот писател Киро Донев, која деновиве ја објави „Македоника литера“ од Скопје. „Најновата...

Пред ГТЦ ќе никне поплочен мини плоштад со дрворед и клупи за седење

Во текот на викендот започнаа активностите за изградба на мини плоштад пред Градскиот трговски центар, во делот каде што е спомен-плочата каде што била...

Заев: Референдумот ни ги отвори портите на НАТО и ЕУ, жалам што опозицијата не...

Една година по референдумот за Договорот од Преспа ние сме на портите на НАТО да станеме полноправна членка и пред започнување на преговорите со...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: 4.7 милиони евра народни пари

Зурли и тапани, техно журки, естрадни ѕвезди, огномети, прескапи билборди на секои 5 метра со ретуширани и вештачки насмеани ликови, граѓани носени со автобуси...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети