Дома 2019 март

Месечна Архива: март 2019

Форум за предизвиците на компаниите за изнаоѓање квалитетна работна сила

Форум на тема „Предизвиците на компаниите за изнаоѓање квалитетна работна сила во модерното време“ ќе се одржи денеска во Тетово. Ова е прв дел од...

Грчката царина бара трговците да го користат „Северна Македонија“ во документитте

Гувернерот на грчкиот самостоен орган за јавни приходи (ЈПП), Јоргос Пицилис, издаде правилник со инструкцииза постапките што царинските служби треба да ги следат во...

Дебата за предлог измените на Законот за финансиска поддршка на инвестициите

Дискусија во врска со предлог на измени и дополни на Законот за финансиска поддршка на инвестициите ќе се одржи денеска во Владата на...

Најуспешните брендови во светот се Кока Кола, Пепси и Нескафе…

Според агенцијата Евромонитор, која правела студија за предводници во листата на 100 најуспешни брендови во светот, во однос на вредноста на продажбата, Кока Кола, Пепси и...

Полицијата утрово го уапси Стевчо Јакимовски

Полицијата по налог на јавен обвинител утрово го уапси лидерот на партијата ГРОМ и ексградоначалникот на Општина Карпош, Стевче Јакимовски, како дел од нова...

Од денеска горивата поскапи, а дизелот поевтин

Од денеска нови цени на горивата. Бензинот еуросупер БС 95 поскапува за 1,5 денари, а еуросупер БС-98 за денар, додека цената на дизелот и...

Работилница за развој на бројлерското производство

Во Велес денеска ќе се одржи дводневна работилница чија цел е поставување на рамката за петгодишна, акциски ориентирана Стратегија за развој на македонскиот подсектор...

Нови авиолинии од Скопје до Баден и Бремен на скопскиот аеродром

На Скопскиот аеродром денеска ќе биде одбележано почнувањето на новите летови од и до германските градови Баден-Баден и Бремен на кои линии ќе лета ...

Издание со 11 македонски кратки драми ќе биде претставено на „Сараевска зима“

Раководителката на Македонскиот центар на ИТИ (Интернационален театарски институт) Иванка Апостолова Баскар од денеска до 22 март ќе учествува на  Меѓународниот фестивал „Сараевска зима...

Авиони на ДЗС го гаснеа пожарот на Скопска Црна Гора, исфрлени 35 тони вода

Пожарот што денеска избувна во реонот на Скопска Црна Гора и зафати ниска мешана шума, наложи дејствување на воздухоплови на Дирекцијата за заштита и...

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Власта и опозицијата по четири часа разговори во Министерството за правда, не се договорија за судбината на СЈО. За опозицијата неприфатливо СЈО да не...

Силјановска до Пендаровски: Што не го продадовте мерцедесот на Грујо? Најбитно е Заевизмот да...

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Ова се само дел од твитовите на Силјановска-Давкова: https://twitter.com/gogamkd/status/1107605876347674624 https://twitter.com/gogamkd/status/1107657674643173383 https://twitter.com/gogamkd/status/1107617988159696896 https://twitter.com/gogamkd/status/1107627903834050560

Тимоние: Успешни претседателски избори ќе бидат важни за европскиот пат на земјата

Успешни претседателски избори без манипулации и слободно изразена волја ќе биде многу важна работа. Со тоа ќе се сврти страницата од 27 април и ќе...

„Њујорк Тајмс“: Пилотите на Боинг тренирале само со ајпад

Многу пилоти во САД биле обучувани да управуваат со Боинг 737 Макс-8 само со помош на ајпад, лекцијата траела еден час и прочитале само...

Путин: Ако ЕУ ги укине санкциите, ќе ги стопираме реципрочните мерки

Русија ќе ги укине реципрочните мерки што ги воведе кон земјите членки на Европска Унија откако ЕУ ќе ги укине санкциите за Русија, изјави...

Силјановска-Давкова: Младите си заминуваат од државава зошто тука не препознаваат живот

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Отворено на ТВ Алфа истакна дека...

Вучиќ: Аболиција за сите уапсени на протестите, за насилниците не

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги помилува сите лица што беа уапсени на протестите, кои ќе побараат помилување, јави „Блиц“. – Оние кои ќе побараат...

Власта и опозицијата се усогласуваат за идниот статус на СЈО

Во Министерството за правда во тек е првата средба на која власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите околу предлог законот за Јавното обвинителство со...

Голем пожар кај Скопска Црна Гора, ветерот брзо го шири огнот

Пожарот на Скопска Црна Гора што избувна денеска околу 13 часот се уште е активен. Гори ниска мешана шума на околу 1.400 метри надморска...

Заев-Јанковиќ: Заокружување на реформите, особено во правосудството и успешни претседателски избори за напредок во...

Поддршка за процесот на интеграција на Република Северна Македонија во НАТО била изразена на денешната средба на претседателот на Владата на Република Северна Македонија,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети