Дома 2018

Годишна Архива: 2018

Бесплатен паркинг на 1 и 2 јануари на паркиралиштата на ПОЦ

Сите паркиралишта со кои стопанисува јавното претпријатие Паркинзи на општина Центар (ПОЦ) на 1 и 2 јануари ќе бидат бесплатни. Од „ПОЦ“ информираа дека денеска...

Велика Британија во 2018.: „Разводот од ЕУ“ ги изнесе на виделина поделбите во општетсвото

Преговорите меѓу Лондон и Брисел за излезот на Велика Британија од ЕУ, кои создаваа тензии во текот на целата 2018 година, завршија со Предлог-договор,...

Последната година од вториот мандат на претседателот Ѓорге Иванов

Последната година од вториот мандат на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, меѓу другото, ќе ја обележи непотпишувањето на Законот за употреба на јазиците...

Ѕанакопулос: Ципрас во средината на јануари ќе одлучи кога Преспанскиот договор ќе влезе во...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по 18 јануари ќе донесе одлука кога Преспанскиот договор ќе биде поднесен за ратификација во грчкиот Парламент, „до кога се...

СДСМ: Најголемите 10 лаги на Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ во 2018

За антинародното и антизападно ВМРО-ДПМНЕ предводено од Христијан Мицкоски, 2018 беше година на лажни вести, немање став, деструкција и блокади на иднината на Македонија. Редовно...

Судството во 2018 – меѓу ЕУ и собраниската амнестија

Збор на годината за 2018 година според „Мериам Вебстер“ е зборот „правда“. Изминатите 12 месеци светот зборуваше за расна правда, социјална правда, криминална правда,...

Легендата за Дедо Мраз

Нема дете кое не знае кој е симпатичниот дедо во црвен костим кој на “послушните” им носи подароци и пакетчиња. Дедо Мраз е составен...

Истекува рокот за регистрација на системот за електронска даночна пријава

Истекува крајниот рок до кој граѓаните треба да се регистрираат на системот за електронска даночна пријава во Управата за јавни приходи. Граѓани кои досега...

Со две победи над Албанија, македонските одбојкари ја завршуваат годината

Македонската одбојкарска репрезентација ја победи Албанија со 3:0 (25:21, 25:21, 25:23) синоќа во Скопје на вториот пријателски меѓусебен дуел на крајот од 2018 година. Во...

Македонија и Грција го решија спорот, Заев и Ципрас номинирани за Нобелова награда за...

Македонија и Грција по речиси три децении во јуни годинава успеаја да постигнат договор за спорот за името, што беше главна препрека за интегрирањето...

Магијата, сепак, малку ќе се одложи: За новогодишната ноќ суво и ветровито, снег од...

За време на новогодишната ноќ ќе преовладува суво време со умерен северен ветер, а температурата ќе биде околу нулата. Сувото и ветровито време ќе се...

Новогодишните украси и китењето на елката низ историјата

Сигурно некогаш сте се запрашале зошто, кога и како настанале сите тие разни украси кои денес ги купуваме или ги вадиме од плакарот за...

Тие се млади, талентирани и иднината на македонскиот спортот: Блескаа во 2018, но 2019...

Македонија отсекогаш имала спортски таленти, но исто така нема да се згреши ако се каже дека тие многу тешко испливуваат на површина. Меѓутоа во...

Крамп-Каренбауер е попопуларна од Меркел

Новата лидерка на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каренбауер е попопуларна од германската канцеларка Ангела Меркел, покажуваат резултатите од анкетата на Институтот Емнид изработена за...

„Алфи“ го привеле возачот на Али Ахмети

Албанскиот медиум „Алмакос“ од дипломатски извори дозна дека вчера четири возила од специјалната полициска единица „Алфа“ го привеле возачот на претседателот на ДУИ во Скопје. „Алфите“ го...

„Пресметка“ среде Москва: Путин и Шојгу заиграа хокеј на Црвениот плоштад

Хокеарскиот тим во кој играа рускиот претседател Владимир Путин и министерот за одбрана Сергеј Шојгу победи во натпреварот „Ноќна хокеарска лига“ одиграна на Црвениот...

Поранешен директор на Милан бара 30 милиони евра од клубот

Милан можеби нема да ја започне 2019 година на најдобар можен начин. Тимот ќе се соочи прво со Сампдорија, а потоа против Јувентус во...

Реприза на фестивалот Вудсток

Најпознатиот рок фестивал во светот, што се одржа во август 1969 година во Вудсток, следната година ќе го одбележи 50-от роденден исто така со...

НАЈИНТЕРЕСНИ СВЕТСКИ ОБИЧАИ И ВЕРУВАЊА: Новата година се дочекува со огномет, кршење чинии и лепче...

Симболично Новата година представува обновување на животот, а обичаите врзани со овој ден влечат корени од далечното минато. Славењето на заминувањето на старата и...

Осаменоста сè повеќе ги погодува старите луѓе – земете си ги баба и дедо...

Баби и дедовци би требало да одат на семеен одмор заедно со децата, тврди новата британска министерка за спорт и цивилно општество. Таа си...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО