Дома 2018

Годишна Архива: 2018

Во Прилеп првпат поставена станица за мерење на квалитетот на воздухот

На последниот ден од 2018 година Прилеп доби мерна станица која ќе го покажува квалитетот на амбиенталниот воздух во градот, информираат од прилепската локална...

Што значат боите на лампионите на новогодишната елка

Секоја година пред Нова година многумина од нас китат елка. Постојат две верувања за тоа како настанало китењето на елка. Според првото, свети Бонифације...

Новогодишната декорација го подобрува расположението и ги намалува кавгите

Убавите божикните украси во домовите спречува семејни конфликти, поради тоа што предизвикуваат добро расположение, тврди американски психолог за весникот „Дејли мејл”. Комбинацијата на бои за...

Хотелот „Хилтон“ во Скопје од 1 јануари ќе ги пречека првите гости

Хотелот „Хилтон“ во Скопје, најновиот во синџирот луксузни хотели на реномираниот бренд од утре 1 јануари, официјално почнува со работа и ќе ги пречека...

Харадинај: Веднаш ќе ја укинеме таксата кон Србија ако почне да се однесува европски

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека Белград е продолжена рака на Москва на Балканот и дека Приштина веднаш ќе ја укине таксата од...

Откриен сторителот на убиството во населбата Даме Груев

Единица за насилен криминал при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против С.П.(25) од Скопје, поради основи на...

Новогодишна честитка од гувернерката на НБРМ Анита Ангеловска-Бежоска

Почитувани, Во име на моите колеги од централната банка и во мое име, со искрени желби за добро здравје и среќа ви ја честитам Новата...

Приказните за Дедо Мраз се корисни за психата на децата

Канадски психолог вели дека верувањето во Дедо Мраз е многу важно за менталното здравје на децата, објави „Дејли мејл”. Божик е време на магија, особено...

Кривичниот суд ги уважи жалбите на петмина баратели на амнестија

Одделот за Кривично полнолетни при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по добиени барања согласно Законот за амнестија на настаните од 27 април...

ВМРО-ДПМНЕ: Најавата за набавки од Министерството за здравство потенцијално нов матен тендер

Најубавата честитка за граѓаните за 2019 која можеше Венко Филипче да ја даде денес беше да си поднесе оставка заради својата неспособност, уништување на...

Дедо Мраз пристигна на градскиот плоштад во Скопје

Најмладите скопјани заедно со своите блиски традиционално го пречекаа Дедо Мраз денеска на градскиот плоштад „Македонија“ во Скопје. Претходно во рамки на програмата беше изведена...

МВР: Граѓаните да се воздржат од употребата на пиротехнички средства и нарушувања на јавниот...

Министерството за внатрешни работи (МВР), во пресрет на новогодишната ноќ, апелира граѓаните максимално да се воздржат од употребата на пиротехнички средства, како и од...

Една жена почина, а три лица се болни од лишманиоза во Штип

Почина 65 годиншна пензионерка од Штип од тропската болест лишманиоза, потврдуваат од Центарот за јавно здравје-Штип. Епидемиологот, Александра Србиновска вели дека состојбата со оваа болест...

Бадник 6 јануари неработен за граѓаните од православна вероисповед

Бадник, ден пред Божик, 6 јануари (недела), е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална...

Иванова подели пакетчиња на Детска клиника

Сопругата на претседателот Ѓорге Иванов, Маја Иванова денеска на дечињата кои се лекуваат на Детската клиника им подели новогодишни пакетчињата, посакувајќи им колку што...

Филипче: Набавката на лекови за малигни заболувања ќе се централизира, рекорден буџет за осигурениците...

Најскапата онколошка терапија со години наназад ја набавуваат четири клиники. Со тој дисперзиран начин на набавка тендерските постапки траат многу долго, а пациентите многу...

Четворица загинати при уривање на станбена зграда во Русија

Четири лица загинаа, а 68 се водат како исчезнати при уривање на станбена зграда во рускиот град Магнитогорск во Челјабинската Област, соопшти областниот гувернер...

ЈП „Стрежево“-Битола и МЗШВ потпишаа договор за концесија на риби на акумулација „Стрежево“

ЈП „Стрежево“-Битола потпиша договор со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство со кој се овозможува во периодот од 2019 до2024 година, ЈП „Стрежево“-Битола да...

Полицијата нашла голема количина пиротехника кај охриѓанец

Охридската полиција пронашла и одзела 13.000 парчиња пиротехнички средства од 44-годишниот И.Ш. од Охрид. СВР Охрид денеска соопшти дека пиротехниката е најдена при претрес во...

Новогодишен концерт со класична музика во Ресен

Со новогодишниот концерт со класична музика завршија културните настани во Ресен, што се одржуваа во рамките на предновогодишната програма, организирана од Домот на културата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО