Дома 2018 декември

Месечна Архива: декември 2018

Мајкрософт пред Епл според пазарна вредност, за првпат по осум години

Пазарната вредност на Мајкрософт ја надмина вредноста на Епл за првпат по осум години. Цената на акциите на тој софтверски гигант во последно време...

Вардар против Кјелце за крај на првиот дел од сезоната во ЛШ

Екипата на Вардар денеска го игра својот последен натпревар од првиот дел на сезоната во ракометната Лига на шампиони. Од 17,30 часот го пречекува...

Роналдо ја пропушта церемонијата за „Златната топка”

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо нема да присуствува на церемонијата на доделување на „Златната топка" за 2018 година, соопштуваат медиумите на Апенините. Според информации на...

Бугарија потврди изградба на гасовод од гранцата со Турција до Србија

Бугарските власти соопштија дека планираат градење нов гасовод што ќе минува низ државата од границата со Турција до Србија со цел да се искористи...

Светот е соочен со најлоша криза од 1947 година, тврди директорот на СТО

Главниот директор на Светската трговска организација, Роберто Азеведо изјави дека слободната трговија во светот се соочува со „најлоша криза" од 1947 година и дека...

Почина Џорџ Буш постариот, 41-от претседател на САД

Поранешниот претседател на САД Џорџ Буш постариот почина синоќа на 94-годишна возраст во неговиот дом во Хјустон, Тексас. Веста за смртта на 41. претседател на...

Дончиќ му лепеше банани на својот идол (Видео)

Екипата на Лос Анџелес Лејкерс славеше против Далас со 114:103 во НБА лигата и успеа да врзе две победи во низа. Младата ѕвезда на „маверикс“,...

Танц театар – перформанс против загадувањето на воздухот

Група средошколци од средни училишта од Гостивар и Скопје, денеска со танц театар кој ќе го изведат напладне пред Владата на РМ ќе го...

Во Собранието почнува втората фаза од уставните измени

Во Собранието на Република Македонија денеска продолжува дебатата за уставните амандмани. Пленарната седница може да трае 12 дена, бидејќи за секој амандман е предвидена...

Да е жива и здрава навивачката на Лејкерс (Фото +18)

Кога Емили Ратајковски ќе го освежи својот „Инстаграм" профил со нова фотка – тоа е празник за нејзината армија на обожаватели. Сексапилната Емили едноставно...

Џошуа е најголем губитник од борбата на Фјури и Вајлдер

Шампионот во ВБЦ категоријата, Американецот Дионтеј Вајлдер, денеска ќе го брани појасот во тешка категорија против Британецот Тајсон Фјури. Ова ќе биде најголемиот боксерски...

Македонија без Младеновски ќе го нападне Косово

Кошаркарите на Македонија утре од 17:45 часот во Гевгелија ќе го одиграат и третиот натпревар во групната фаза од претквалификациите за Европското првенство во...

Неспособниот Мурињо го уништи Манчестер (Ј)

Најтрофејниот англиски клуб, екипата на Манчестер Јунајтед денеска му гостува на Саутемптон, а во пресрет на натпреварот менаџетор на „ѓаволите“, Жозе Мурињо, имаше прес-конференција,...

Мора да ја анализираме целата сезона

По крајот на сезоната, поранешниот шампион во Формула 1, Германецот Себастијан Фетел, призна дека се правеле многу грешки оваа година, но потенцира дека нема простор...

Боксот повторно ќе биде исфрлен од Олимписките игри?!

На помалку од две години од Олимпијадата во Токио во 2020 година, Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) потврди дека нема да дозволи натпреварувања во аматерскиот...

Во земјотресот што ја погоди Аљаска целосно уништена зградата на локалната телевизија

Во силниот земјотрес што денеска ја погоди Аљаска беа предизвикани големи оштетувања на патиштата и зградите, а меѓу најпогодените е и зградата на локалната...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО