Дома 2018 декември

Месечна Архива: декември 2018

Во Москва уапсен Американец поради шпионажа

Руската Федералната служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека е приведен Пол Вилан, државјанин на САД и против него е покрената кривична постапка.– Во...

Што му прават празниците на нашиот мозок

Истражувачите од Универзитетот во Копенхаген случајно, истражувајќи ја мигрената, забележале дека одредени центри во мозокот се активираат кога лицето гледа „празнични содржини“ како божикни...

Деми Ловато во врска со својот поддржувач од рехабилитацијата

Латиноамериканската пејачка Деми Ловато е во врска со својот партнер-поддржувач од рехабилитацијата од зависност од дрога, на која таа беше испратена откако се предозира...

Неодолива чоколадна торта со портокали

Префинета торта со арома на ореви и портокал и богата со чоколадна крема …Потребно е: за бисквитното тесто: 4 јајца 1 чаша (од 200 мл) кафеав шеќер 1/2...

Во 2018 година регистриран раст на убиствата на новинари

Во текот на 2018 година ширум светот се убиени вкупно 94 новинари и медиумски работници, што е за 12 повеќе во споредба со лани,...

Баерн Минхен им се заблагодари на сите Македонци!

Актуелниот шампион и најтрофеен клуб во германската Бундес лига, Баерн (М) им се заблагодари и им посака Среќна нова 2019 година на сите фанови...

Итната медицинска помош на новогодишните празници ќе работи 24 часа

Службата за Итна медицинска помош (ИПМ) со домашно лекување во состав на ЈЗУ”Здравствен дом на Скопје”-Скопје за време на новогодишните празници ќе работи 24...

Во Бања Лука откажан дочекот на Нова Година

Градоначалникот на Бања Лука Игор Радојќиќ изјави денеска дека во тој град нема да се одржат планираните новогодишни концерти и прослави со цел да...

Буџетот на општина Дебар за следната година 341,5 милиони денари

Советот на општина Дебар, на денешната седница, едноглано го усвои Предлог-буџетот на општината за 2019 година, кој е проектиран на 341 милион и 504...

Промовирана книгата „Спортот во градот под Шара“ на Драгољуб Хаџи – Иљоски – Чајка

Преглед на спортот и спортските достигнувања на генерации спортисти од Тетово од 1936 до 2016-та година, е содржано во книгата на повеќедеценискиот спортски работник...

Историја на новодишната елка

Веројатно е незамислив дочек на Нова година или прослава за Божик без накитена елка, без шарени украси и многу украсни сијалички. Елките имаат почесно...

Историја на новогодишните честитки

Првата новогодишна честитка настанала и била испратена во Англија во 1843 година. Џон Калкот Хорсли ја испечатил за неговиот пријател, Сер Хенри Кол, кој...

Ангеловска-Бежоска: Макроекономската стабилност и стабилноста на банакрскиот систем ќе бидат одржани и во 2019.

И во 2019 година ќе бидат одржани макроекономската стабилност и стабилноста и сигурноста на банкарскиот систем, порачува гувернерката на Народната банка на Република Македонија...

Почнува зимскиот распуст за учениците

Заврши првото полугодие за учениците од основните и средни училишта во Штип, со што почнува и зисмкиот распуст. Директорите на училиштата се задоволни од...

Поштарот носеше вреќи новогодишни честитки

Со вреќи носевме честитки. Вака рече за МИА поранешниот неготински поштар Илија Данов, кога деновиве го замолив да евоцира спомени од неговата поштарска работа....

Новогодишни обичаи ширум светот

Не е познато кога точно почнало праславувањето на Новата година, но она што се знае е дека Вавилонците го славеле овој празник пред 4000...

Самоа и Нов Зеланд со голем огномет влегоа во 2019 година

Тихоокеанската островска држава Самоа е првата во светот, која со голем огномет во главниот град Апиа зачекори во 2019 година, а еден час по...

Романија го презема претседавањето со ЕУ

Романија, една од најмладите земји членки на Европска унија, првпат го презема претседателствувањето во Советот на ЕУ на 1 јануари, во контекст на демократско...

Дедо Мраз, еден и единствен

Многу легенди за Дедо Мраз се темелат на древната христијанска традиција според која Свети Никола пред Божик на децата им дели подароци. Современото секуларно...

Во Битола отворен сообраќаен полигон

Во Битола почна со работа нов сообраќаен полигон наменет за практична обука на кандидати за стекнување возачка дозвола.Полигонот е лоциран на излезот од градот,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО