Дома 2018 ноември

Месечна Архива: ноември 2018

На државна кардиохирургија вградено вештачко срце кај пациент

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче вечерва ја посетија Универзитетската клиника за државна кардиохирургија каде на пациентот Мухарем Реџепи (54), татко...

Во воздушен напад на американската армија во Либија убиени 11 екстремисти

Американската армија денеска соопшти дека убила 11 припадници на Ал Каеда во воздушен напад во југозападниот дел на Либија. Американската африканска команда (Африком) соопшти дека...

Трибина во Битола за „Важноста на женското здружување во борбата против родово базираното насилството”

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство и женските организации (Форуми и Унии) во рамки на политичките партии, вечерва во Битола одржаа...

Намаз од печени црвени пиперки и фета сирење

Потребно е: 4 големи печени црвени пиперки 75 гр фета сирење 1 чешне лук 2 лажици маслиново масло прстофат свежо (или суво) оригано малку сол (ако сирењето не е многу...

Мексико му додели највисоко признание на Џеред Кушнер

Владата на Мексико денеска му врачи на зетот на претседателот на САД, Џеред Кушнер, највисоко признание што се доделува на странци. Доделувањето на Орден ацтечкиот...

Заев: Покрај телефоните во ЈОРМ, прислушкувани и оние во Основен суд Скопје 1

Покрај прислушкувањето на сите фиксни броеви од телефонскaта централа во Јавото обвинителство на Република Македонија, таков ист систем бил поставен и во новата зграда...

Повлечено предупредувањето за појава на цунами на Алјаска

Предупредувањето за појава на цунами, што беше издадено по силниот земјотрес од седум степени според Рихтеровата скала што ја погоди Алјаска, е повлечено. Метеоролошката агенција...

Блумберг: Сопартиец на Орбан доби на подарок 400 медиуми

Сопствениците на повеќе од 400 унгарски медиуми во координирана акција ги подарија своите компании на поранешен пратеник од владејачката партија ФИДЕС. Станува збор за медиуми,...

Трамп: Средбата со Путин ја откажав поради украинските бродови

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека решил да ја откаже планираната средба со неговиот руски колега Владимир Путин на маргините на Самитот на...

Протести во Буенос Аирес поради Самитот на Г-20

Илјадници демонстранти денеска протестираа во главниот град на Аргентина, Буенос Аирес поради економските мерки на Групата 20 најразвиени земји. Припадници на полицијата и на граничната...

Маскирани лица „го нападнаа” домот на германскиот министер за финансии

Група маскирани лица запалија автомобилски гуми пред зградата во која се наоѓа станот на германскиот вице-канцелар и министер за финансии Олаш Шолц во Хамбург,...

Земјотрес од седум степени ја погоди Алјаска

Земјотрес со интензитет од седум степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на јужниот брег на Алјаска, соопшти Американскиот геофизички институт. Локалните власти издадоа...

Ракометарките му дадоа 41 гол на Азербејџан

Женската ракометна репрезентација на Македонија оствари убедлива победа над Азербејџан со 41:22 (18:8) на стартот на квалификациите за баражот за СП 2019, кое ќе...

Познати сите пилоти за следната сезона во Формула 1

Со денешното ангажирање на Ленс Строл како вториот пилот во Форс Индија, комплетирана е листата на возчите во тимовите на Формула 1 за следната...

Бизнис форум во Атина – Стопанските комори и бизнисмените од Македонија и Грција го...

Македонија и Грција денеска отворија ново поглавје во воспоставувањето економски и деловен дијалог и за прв пат по многу години, откако еднаш пред четири...

Силен земјотрес ја погоди Алјаска

Земјотрес со интензитет од 6,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран на Алјаска, а издадено е и предупредување за појава на цунами. Епицентарот на земјотресот...

СДСМ:Нелегалното следење и прислушување беше одлика на режимот на ВМРО-ДПМНЕ, институциите ќе го расчистат...

Антинaродното ВМРО-ДПМНЕ е симбол за системско погазување на човековите права и слободи. Граѓаните, целата домашна и меѓународна јавност многу добро знае кој со години нелегално...

Програмата „Македонија чита” посветена на творештвото на Горан Стефановски

Со едноминутно молчење за ненадејната смрт на македонскиот драматург Горан Стефановски, во присуство на добитникот на Нобеловата награда за литература Воле Сојинка од Нигерија...

Мицкоски: Спасовски да си поднесе оставка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара оставка од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за скандалот со прислушувањето на Јавното обвинителство, кое, како...

САД, Канада и Мексико потпишаа нов Договор за трговија

Американскиот претседател Доналд Трамп, канадскиот премиер Џастин Трудо и мексиканскиот претседател Енрике Нијето денеска потпишаа нов Договор за трговија. Трудо пред потпишувањето на Договорот му...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО