Дома 2018 октомври

Месечна Архива: октомври 2018

100 долари од час за чување кучиња додека сопствениците ручаат

Тексашки ресторан нуди примамлив оглас за работа: чување домашни миленичиња додека гостите уживаат во храната и дружењето во угостителскиот објект, за што ќе бидат...

Сојузот на извидници доби пизнание „Повелба на Република Македонија“

Претседателот Ѓорге Иванов вечерва на Сојузот на извидници на Македонија му го додели признанието „Повелба на Република Македонија“, по повод 65 години од неговото...

Кои хороскопски знаци ги третираат жените „како кралици“?

Некои хороскопски знаци се попосветени на своите партнери, а други пак, сметаат дека нема потреба од „воздигнување до небо“ за да ја изразат својата...

Фолксваген и Мобилај планираат да пуштат услуга за изнајмување автономни електрични автомобили

Израелската компанија „Мобилај“, дел од „Интел“, ќе соработува со Фолксваген за да започне пробно услуга за изнајмување автономни електрични возила во Израел. Во почетокот...

Дирекцијата за заштита и спасување дислоцираше неексплодирани убојни средства од Првата светска војна

По дојава од ПОЗС Прилеп од стовариште за отпад со старо железо кое се наоѓа во околината на Прилеп, на патот за Крушево, од...

Столтенберг: Русија да соопшти детали за новиот ракетен систем

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг побара Русија да соопшти детали за новиот ракетен систем за кој САД и другите сојузници тврдат дека го...

Едно лице е повредено од огнено оружје во Куманово

Едно лице е повредено од огнено оружје во инцидент што се случи вечерва околу 18.30 часот на улицата „Тоде Мендол“ во Куманово.Според првичните информации,...

Јанчев: Има потенцијали за смена на Мицкоски, би се кандидирал за нов лидер

Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен градоначалник на Кавадарци Митко Јанчев вечерва изјави дека има потенцијали за смена на лидерот на опозициската партија Христијан...

Грчката амбасадорка повторно повикана во албанското МНР

 Грчката амбасадорка во Тирана, Елени Сурани попладнево повторно е повикана во албанското Министерство за Европа и надворешни работи.Овојпат причина за тоа, како што стои...

Напаѓачот на синагогата во Питсбург обвинет по 44 точки

Осомничениот за масовното убиство изминатиот викенд во синагогата во Питсбург, при што беа убиени 11 лица, е обвинет по 44 точки, наместо по првичните...

Русковска: Помирувањето не го сфаќам како амнестија

Обвинителката за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017, Вилма Русковска, смета дека поднесениот предлог-закон за амнестија не влиаје врз текот на судскиот...

Додева: Се зголемува смртноста од рак во Македонија во последните 15 години

Македонија е една од ретките земји во Европа каде што смртноста од рак се зголемува во последните 15 години. Затоа ние во „Борка“ сметаме...

Рааб: Очекувам договор за Брегзит со ЕУ до 21 ноември

Британскиот министер за Брегзит Доминик Рааб пред британските пратеници изјави дека очекува договор со Европската унија до 21 ноември.Во писмото од 24 октомври до...

„Слатки“ поради шеќерот и не помалку штетни

Ретки се пушачите јои знаат дека во цигарите се додава и шеќер, како што покажало едно американско истражување. Истовремено, малкумина се свести дека додавањето шеќер...

Делови од неколку скопски општини утре без струја

Заради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, утре без електрична енергија ќе останат жителите од делови од неколку општини.Од 9 до 11 часот без струја...

Во ФФМ одржан првиот дел од семинарот за национална фитнес лиценца

Центарот за едукација на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) во изминативе три дена во „Куќата на фудбалот“ и на терените на тренинг – центарот...

Британски ловци пресретнаа руски воени авиони

Британски ловци денеска пресретнаа руски борбени авиони во близина на воздушниот простор на Велика Британија, соопшти британското Министерство за одбрана.– Ловци од типот „Тајфун“...

Нови контејнери во Општина Карпош

Со два милиона денари од сопствениот ребалансиран буџет, Општина Карпош ќе учествува во замената и унапредувањето на севкупниот систем за собирање на комуналниот отпад,...

ПМФЛ: Вардарци се вратија на победите

Екипата на Вардар со два гола во последните моменти од натпреварот успеа да го победи тимот на Македонија Ѓорче Петров со 1:3 (1:1) на...

Пад на вредноста на турската лира по најавата на Анкара за даночни реформи

Вредноста на турската лира во однос на американскиот долар денеска се намали за над два проценти, откако Владата во Анкара објави план за намалување...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО