Дома 2018 септември

Месечна Архива: септември 2018

Изјава на премиерот Зоран Заев по гласањето на референдумот

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев гласаше на избирачкото место 1730 во ОУ „Никола Вапцаров“ во Струмица. Тој на гласање дојде во придружба...

Изјава на потпретседателката на Собранието Фросина Ташевска-Ременски по гласањето на референдумот

Потпретседателката на Собранието Фросина Ташевска-Ременски денеска во училиштето „Кочо Рацин“ го оствари нејзиното право на глас. - Денеска го остварив своето право на глас и...

Апасиев: Нема шанси да биде достигнат цензусот на референдумот

Повикувајќи се на аналитичкиот центар на партијата Левица, професорот и член на презедиумот на партијата, Димитар Апасиев, тврди дека нема да биде исполнет цензусот...

Никола Димитров: Денеска народот зборува

Силно светнал ден денеска. Повеќе од еден месец политиката зборуваше и објаснуваше колку е голем историскиот влог на оваа денешна раскрсница. Денеска народот зборува,...

Изјава на вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска по гласањето на референдумот

Очекувам референдумот да биде каков што е и денешниов ден, полн со вера, надеж и љубов, полн со верба дека можеме да бидеме подобра...

Во Тетово излезеноста 33 отсто до 17 часот

Изборниот процес во Тетовско помина во мирна и демократска атмосфера со мали технички пропусти. Излезеноста, според Артан Адеми, претседател на Општинската изборна комисија, до...

Во Кавадарци излезноста 31,3 отсто до 18:30 часот

Излезноста во Кавадарци на денешниот референдум е 31,3 проценти до 18:30 часот. Кавадарчани гласаат на 59 избирачки места, а во Единствениот избирачки список се запишани...

Светските медиуми јавуваат дека референдумот во Македонија пропаѓа

Светските медиуми пишуваат дека на референдумот за договорот меѓу Македонија и Грција, со кој се предвидува промена на уставното име и Уставот на Република...

Во општина Гевгелија до 18:30 часот правото на глас го оствариле 7.658 избирачи

Во мирна атмосфера и без неправилности 7.658 граѓани на општина Гевгелија до 18:30 часот го оствариле своето право на референдумско изјаснување или гласале 39,81...

Во Штип излезeноста до 18:30 часот е 32,85 отсто

Во општина Штип до 18 часот и 30 минути своето право на глас го искористиле 13.751 граѓанин. Претседателката на Општинската изборна комсија од Штип, Сенка...

Во општина Гевгелија до 18:30 часот правото на глас го оствариле 7.658 избирачи

Во мирна атмосфера и без неправилности 7.658 граѓани на општина Гевгелија до 18:30 часот го оствариле своето право на референдумско изјаснување или гласале 39,81...

Излезноста во Кочани до 18:30 часот е 28,9 отсто

На половина час пред затворањето на 63 избирачки места во општина Кочани гласањето привршува без проблеми. Од Општинската изборна комисија информираат дека излезеноста до 18:30...

ДИК: Одѕивот на референдумот до 18:30 часот 34,09 отсто

На денешниот референдум до 18:30 часот излегле на гласање 34,09 отсто од вкупно запишаните во Избирачкиот список, соопшти претседателот на ДИК Оливер Деркоски. Ова се...

Затворени гласачките места

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните можеа да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО,...

Затворени гласачките места

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните можеа да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО,...

Металург е добар само едно полувреме

Ракометарите на Металург го претрпеа и третиот пораз во низа во Лигата на шампионите, втор на домашен терен, откако во СЦ „Јане Сандански“ загубија...

Изјава на потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски по гласањето на референдумот (после 7)

 Убеден сум дека граѓаните нема да ја пропуштат оваа историска можност Република Македонија да стане полноправна членка на НАТО и на Европската унија. Денес...

Истрели врз угостителски објект во северниот дел на Митровица

Врз локал во северниот дел на Митровица, кај административниот премин Брњак, синоќа по полноќ било пукано од огнено оружје. РТК на српски јазик објави дека...

Харадинај: Нема размена на територии ниту корекција на границите

Граѓаните на Косово не треба да се грижат за можен договор со Србија, размена на територии или корекција на границите, бидејќи тоа нема да...

Јанушев: Власта е немоќна, се полнат кутии во Сарај

Генералниор секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, обвини дека на денешниот референдум се полнеле кутии во Општина Сарај. „Власта е немоќна и се дрзнува кон фалсификување...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО