Дома 2018 септември

Месечна Архива: септември 2018

Обработени 38,46 проценти од избирачките места, “за” гласале 90,85 проценти

"За" на референдумското прашање заокружиле 90,85 проценти од граѓаните со право на глас кои излегле на гласање, покажуваат најновите, ажурирани податоци на Државната изборна...

Ахмети: Собранието треба да ја донесе таа важна одлука за Договорот со Грција

Денешниот ден е важен за сите граѓани, за институциите, за демократијата. Денеска демонстриравме демократија, процес за влез во НАТО и ЕУ. Овој процес значи реформа...

Мицкоски: Имаме длабоко неуспешен референдум

 Македонија денеска кажа дека договорот не поминува. Имаме длабоко неуспешен референдум, изјави лидерот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски, непосредно по објавувањето на првите,...

Обвинителство:Симболична е бројката на пријави пристигнати до Јавното обвинителство

Симболична е бројката на пријави пристигнати до привремената комисија формирана од Јавното обвинителство на РМ за евентуално противправности при спроведувањето на референдумот. Генерално можам...

Украл морска вода, го чека казна од 1.500 евра

Германец, кој овие денови на плажа во близина на градот Трст во својот камион ставил 24.000 литри морска вода, бил приведен од локалната полиција...

БЕСА: За иднината на Македонија треба да одлучат пратениците

Граѓаните испратија јасна порака до политичарите дека за иднината на Македонија треба да одлучат народните избраници земајќи ја целата политичка одговорност во Собранието, изјави...

Први резултати од обработени 17,88% од избирачките места: “За” заокружиле 90,94 од гласачите

"За" на денешниот регернедум заолружиле 90,94 од граѓаните кои излегле на гласање, објави Државната изборна комисија на својата веб страница. Оваа опција ја избрале 69.840...

Џафери: Не можев да гласам, ме немаше на избирачкиот список

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, им честиташе на граѓаните и на институциите за мирно одржаниот референдум и рече тој не гласал на референдумот затоа што...

ЛЕВИЦА СО ПОРАКА ДО ВЛАСТА: Владата да се самораспушти и да се распишат избори

  По затварањето на гласачките кутии и првичните резултати за референдумот за промена на името и зачленувањето на Македонија во ЕУ и НАТО “Левица” соопшти...

ОБСЕ/ОДИХР – Петерсен: Закључоците ќе ги кажеме в понеделник

Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР со околу 100 тимови по двајца набљудувачи распоредени на гласачки места низ државата кои информираа за гласањето на референдумот. Шефот на...

Заев: Ако ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува волјата на народот, одиме на избори

Македониските граѓани покажаа дека се дел од семејството европски држави и народи, изјави премиерот Зоран Заев на првата прес конференција по завршувањето на референдумското...

Еди Рама, ги повика Албанците да излезат и да гласаат

Премиерот на Албанија, Еди Рама, преку својот твитер профил ги повика Албанците во Македонија да излезат и да гласаат на референдумот. Оние кои не...

МОСТ: Излезноста до 18 часот 33 отсто

Граѓанската асоцијација МОСТ на вечерашната прес-конференција соопшти дека одѕивот на гласачите на референдумот според ПВТ програмата до 18 часот е 33 проценти со маргина...

Изјава на градоначалникот на Кавадарци и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев го оствари своето избирачко право на денешниот референдум. - Немам некој посебен коментар. Си достојав на...

Изјава на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по гласањето на референдумот

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по гласањето на референдумот во Куманово истакна дека ова е историски ден за Македонија. - Секој од граѓаните денеска...

Изјава на лидерот на ДУИ Али Ахмети по гласањето на референдумот

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска гласаше на избирачкото место број 0816 во Зајас. По изјаснувањето Ахмети истакна дека ова е историски момент за земјата...

Бранко Црвенковски го немало во Избирачкиот список

Бранко Црвенковски го немало во Избирачкиот список Поранешниот претседател и премиер на Македонија Бранко Црвенковски на гласачкото место 2809 се обидел да гласал со...

Изјава на лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села по гласањето на референдумот

Граѓаните да излезат што помасовно денеска и да се изјаснат за референдумското прашање, порача лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села по остварувањето на...

Изјава на вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи по гласањето на референдумот

Во мојот живот не сум имал ден во кој сум донел поголема и поважна одлука за моите деца, за моето семејство, но и за...

Изјава на лидерот на Беса, Биљал Касами, по гласањето на референдумот

Претседателот на Движењето Беса Биљал Касами по гласањето на избирачко место во тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“ изјави дека денеска е голем ден за Македонија...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО