Дома 2018 септември

Месечна Архива: септември 2018

Помпео: Нападот на сириските сили врз Идлиб ќе доведе до ескалација на конфликтот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа изјави дека напад на сириските владини сили врз провинцијата Идлиб, која е под контрола на бунтовниците, ќе значи...

Поддршка за земјоделците кои подигнале нови овошни и лозови насади

Сите земјоделци кои од први јануари до 30 септември годинава ги зголемиле стадата, формирале ново стадо, подигнале нов овошен или лозов насад или засадиле...

Три засилувања за Црвена ѕвезда пред стартот во ЛШ

Дебитантот во Лигата на шампионите, Црвена ѕвезда направи три големи трансфери на крајот од преодниот рок. Во Белград доаѓаат Ричмонд Боачи, Марко Марин и...

Серена по триумфот над Венус: Моја најдобра игра во меѓусебните мечеви

Американката Серена Вилијамс се пласира во четвртата рунд ана Грен слемот во Њујорк, откако ноќеска ја победи нејзината сестра Венус Вилијамс со убедливи 2-0,...

Арета Френклин погребана во Детроит

Легендата на соул музиката Арета Френклин вчера е погребана во родниот град Детроит во присуство на нејзиното семејство и пријателите, меѓу кои имаше и...

Тунева: МИА е дежурен хроничар на случувањата на домашен и меѓународен терен

  Извршниот директор на Советот на етика во медиумите на Македонија, Марина Тунева, која е поранешен новинар и уредник во надворешната редакција на МИА, во...

СДСМ поттикнува поделби во општеството со изјаснување кој е за и против НАТО или...

  СДСМ и Зоран Заев се обидуваат преку манипулации да ги излажат граѓаните на Република Македонија дека нивото криминално и расипничко работење е по европски...

Дебарско Езеро мека за рекреација и водни спортови

Географските карактеристики, климата, богата флора и фауна, го чинат Дебарското Езеро едно чудесно богатство, кое полека, но сигурно, станува мека не само за дебрани...

Авион излета од писта во Сочи, 18 повредени

Најмалку 18 луѓе се повредени откако авион синоќа излета од пистата и делумно се запали на аеродромот во Сочи, соопшти руското Министерство за здраство. Боинг...

Мицотакис: Договорот од Преспа на соседите им отстапува македонски јазик и македонски идентитет

Ставовите дека Договорот од Преспа „на соседите им отстапува македонски јазик и македонски идентитет“, но и дека Нова демократија нема да го ратификува ниту...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО