Дома 2018 септември

Месечна Архива: септември 2018

ДИК: Од обработени 97 проценти, „за“ гласале 91,37, „против“ 5,64 отсто од гласачите

Резултатите што ги објави Државната изборна комисија на својата веб страница од вкупно обработените 97 проценти од избирачките места покажуваат дека на референдумското прашање...

Заев: Граѓаните јасно се изјаснија „За“ договорот со Грција и членство во НАТО и...

На референдумот гласаа повеќе од 650 илјади граѓани и повеќето од 90 отсто гласа „за“.Со тоа порачаа дека Македонија треба да го прифати Договорот...

Столтенберг повикува на конструктивност и одговорност од партиите

Генералниот секретар на НАТО повтори дека вратите на Алијансата остануваат отворени за Македонија, но дека сите национални процедури мораат претходно да се завршат.- Го...

Заев: Граѓаните јасно се изјаснија „За“ договорот со Грција и членство во ЕУ и...

На референдумот гласаа повеќе од 650 илјади граѓани и повеќето од 90 отсто гласа „за“.Со тоа порачаа дека Македонија треба да го прифати Договорот...

ДИК: „За“ гласале 91,25 отсто, „против“ 5,82 од обработените над 85 проценти

Државната изборна комисија вечерва на прес-конференција соопшти дека на референдумското прашање „за“ гласале 500.323 или 91,25 проценти, а „против“ 31.886 граѓани или 5,82 проценти.Излезеноста,...

Нова демократија: Ќе вложиме напори Договорот од Преспа да не стапи во сила

Нова демократија ќе вложи секаков можен напор за да не стапи во сила национално штетниот Договор од Преспа, соопштуваат од грчката опозициска партија во...

Изјава на премиерот Заев по објавувањето на резултатите од референдумското изјаснување (во живо)

Премиерот Зоран Заев вечерва во медиа центарот на „Коалицијата Заедно ЗА европска Македонија“, дава изјава за резултатите од денешното референдумско изјаснување во Република Македонија.https://www.facebook.com/MakedonskaInformativnaAgencija/videos/236126167262318/

Излезност речиси двојно помала отколку на последните избори

Катастрофално мала излезност, речиси двојуно помала отколку на последните избори имаше на вчера одржаниот референдум, на кој граѓаните имаа опција да се изјаснат за...

МОСТ: Излезеноста на референдумот изнесува 36,6 проценти

Одѕивот на гласачите на денешниот референдум според ПВТ програмата.е 36,6 проценти, со маргина на грешка од +/- 1 процент, соопшти Граѓанската асоцијација МОСТ на...

Се затворија гласачките кутии, се отворија Твитер и Фејсбук

  Повеќе Македонци гласаа на финале на Звезде Гранда отколку на референдум. Кампањата најжолчно се водеше на социјалните мрежи, а со уште поголем интензитет продолжи по...

Обработени 80 проценти од избирачките места: „За“ гласале 91,2 отсто, „против“ 5,86

Според обработените 80 проценти од избирачките места што ги објави Државната изборна комисија на својата веб страница, „за“ на референдумското прашање се изјасниле 91,2...

Телефонски разговор Заев – Ципрас

Македонскиот и грчкиот премиер Зоран заев и Алексис Ципрас имале телефонски разговор по завршувањето на гласањето, наведува грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на...

Необичен предизвик: Жителите на градот мора да ослабат сто тони

Градот Нарон во северозападниот дел на Шпанија си постави голем предизвик, а тоа е до 2020 година неговите жители мора да ослабат 100 тони.Шунка...

Референдумот пропадна – Македонија оди кон нови избори

Очекувам пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат демократската одлука, во спротивно ќе треба да употребиме друга демократска алатка, а тоа значи предвремени парламентарни избори,...

Брус: Ќе има анархија ако раководството не го поддржи Мурињо во спорот со Погба

Поранешниот дефанзивец на Манчестер Јунајтед, Стив Брус, ги повика шефовите на клубот да застанат на страната на Жозе Мурињо, во неговата се поочевидна конфронтација...

„Бојкотирам“ со оро и патриотски песни го славеше „неуспешниот референдум“: Бараме Владата да си...

Граѓаните со транспаренти и со развиорени знамиња во рацете извикуваа слободна Македонија. Тие изјавуваа дека дојдени се да кажат дека се за Макединија. Јавно...

ТРИФУН КОСТОВСКИ – “Срце тетовирано” доби сериозна конкуренција!

Тој почна да пее на својата 50-та година од животот, сега има веќе 71, а тоа не го крие, токму со тоа и се...

Се огласи грчкото МНР: Ги почитуваме одлуките на граѓаните на соседната земја

-Голем дел од општеството го поддржа договорот, друг дел го гледа со скептицизам, но Грција го почитува изборот на граѓаните од соседната земја, соопштуваат...

МВР:Евидентирани 20 инциденти, приведени 12 лица

 Еден поголем и неколку ситни инциденти и прекршувања на јавниот ред и мир, неколку приведени лица и една кривична пријава-е епилогот на референдумскиoт ден...

Хан: Широка поддршка за Преспанскиот Договор

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан прв се огласи во Брисел за исходот од референдум, оценувајќи дека гласовите “за“ на референдумот се значајни и со...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО