Дома 2018 август

Месечна Архива: август 2018

Заев: Нема назад, верувам дека правиме квантен скок во европска Македонија

За нас не постои друга алтернатива освен членство во ЕУ и НАТО. Без договорот Македонија никогаш немаше да добие покана за НАТО и датум...

Тешка несреќа на Ериксон на тренингот во „Монца”

Возачот на Заубер, Маркус Ериксон, доживеа тешка несреќа на почетокот на вториот тренинг пред Големата награда на Италија, но за среќа помина без повреди.Шведскиот...

Наредена обдукција на убиената жена во охридско Велгошти

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид по извршениот увид на лице место во семејна куќа во охридското село Велгошти, каде беше пронајдено безживотно...

По 10 часа заврши јавната седница на Апелација за „Тенк”, продолжение на 5 септември

По 10 часа вечерва заврши јавната седница на Апелација за жалбата на првостепената пресуда за Никола Груевски и Ѓоко Поповски за предметот „Тенк“.Откако судијата известител...

Островот кој само двапати годишно се отвара за туристи

Најексклузивното место во Италија е еден остров, кој толку е заштитен од посетителите, така што влезот им е дозволен само двапати годишно. Островот Монтекристо во...

Македонија преполовена на првиот собир, се чекаат останатите

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготовките за втората фаза од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година.Избраниците на селекторот Јорданчо Давитков имаат успешна прва...

„Заедно ЗА европска Македонија“ тргна од Кочани

Коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“ со трибина со граѓаните од Кочани ја започна кампањата низ градовите во државата, а по повод претстојното референдумско изјаснување.На...

Маријано Дијаз е новата „седумка” на Реал Мадрид

Реал Мадрид официјално го претстави Маријано Дијаз како ново засилување во клубот. Дијаз претходно настапуваше во Реал, па беше продаден на Олимпик од Лион,...

Министерството за здравство преку специјален фонд ќе набавува лекови за лицата со ретки заболувања

Министерството за здравство заедно со Стопанската комора работи на основање специјален фонд за набавка на лекарства за потребните на лица заболени со ретки болести,...

Брутално убиство во Охрид: Жена пронајдена мртва со вреќа врз главата

Средовечна жена попладнево околу 17 часот е пронајдена мртва во нејзината семејна куќа во охридското село Велгошти.Портпаролот на СВР Охрид Стефна Димоски ја потврди...

Да се продлабочи соработката со Холандија, досега поддржани проекти со 150 милиони евра

Министерот за финансии Драган Тевдовски оствари средба со Алберт Герард, поранешен министер за надворешни работи на Холандија и со амбасадорот на Кралството Холандија во...

Велика Британија и ЕУ се надеваат дека ќе постигнат договор за Брегзит до средината...

Велика Британија и ЕУ уште се надеваат дека до средината на октомври ќе постигнат договор за непречена транзиција по Брегзит во март идната година....

На Табановце за излез од Македонија се чека до половина час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, а сообраќајот се одвива по суви коловози. На граничниот премин Табановце, за...

Обид за самоубиство на деца до 14 години во Хрватска пораснал за дури 200...

Според податоци на хрватското Министерство за внатрешни работи, во минатата година  во државата 625 луѓе извршиле самоубиство. Од нив 157 се жени и 468...

Американците не го поддржуваат Трамп, дури 60% се незадоволни

Незадоволството на Американците од претседателот Доналд Трамп е на нов максимум откако најнова анкета покажа дека 60 отсто не ја поддржуваат неговата работа во...

СДСМ: Политичките субјекти со сопствени средства ќе реализираат продукција на содржини кои ќе се...

ВМРО-ДПМНЕ е партија која е навикната исклучиво на злоупотреба на државните ресурси. ВМРО - ДПМНЕ не знае што е тоа двоење на партијата од...

Пендаровски во Струга: Позитивниот исход од референдумот ќе има значење и за меѓуетничките односи

Националниот кординатор за членство на Македонија во НАТО Стево Пендаровски денеска во Струга го означи стартот на кампањата за претстојниот референдум, што ќе се...

Да навиваме за македонските ултрамаратонци, стартуваше Ултра Треил ду Мон Блан

Петмината македонски ултрамаратонци стартуваа на една од најпрестижните и познати планински ултрамаратонски трки во светот – Ултра Треил ду Мон Блан 2018, (Ultra Trail du Mont...

Живко Динев по хорор-грабежот во Грција:газдарицата ми вели,”имаш ти пари, те видов јадеш сладолед”,...

Грчкото летувалиште Неа Врасна и вилата "Ангелика" на нашиот турист, воедно и наш доста познат музичар-пејач Живко Динев од некогашната група "Браво бенд" за...

Мурињо ја продолжи „војната“ со новинарите – и без трофеј сум меѓу најдобрите

Тренерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, ја продолжи „војната“ со медиумите, откако во изминатиов период е цел на постојани критики поради лошите резултати на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО