Дома 2018 јули

Месечна Архива: јули 2018

Грузија ја легализираше марихуаната за лична употреба

Уставниот суд на Грузија ги укина казните на лицата осудени за употреба на канабис, со образложение дека станува збор за „право на личен избор“. Сепак,...

Поранешен војник се разнесе со експлозив на фудбалски терен во Белгија

Засега неидентификуван маж во Белгија се разнесе со експлозив на фудбалски терен. Според првите информации, човекот носел експлозивен појас на него. Непознатиот човек се разнел...

Сплит се прости од Оливер Драгојевиќ на начин каков што заслужува еден великан!

Сплит се прости од Оливер Драгојевиќ на начин каков што заслужуваат легендите. После одржаната комеморација, со поворка покрај пристаништето беше пренесено неговото тело, а...

Линдзи Лохан ги малтретира нејзините вработени

Актерката Линзи Лохан предизвика остри критики кај нејзините следбеници на социјалните мрежи, откако им се закани со отказ на две хостеси затоа што носеа...

Одобрени повеќе од 100 договори за финансиска поддршка на инвестиции

Владата на Република Македонија на денешната 82-ра седница ги разгледа информациите за склучување Договор за доделување финансиска поддршка според Законот за финансиска поддршка на инвестиции...

Нов дебакл на македонските надежи

Македонската кошаркарска репрезентација до 18 години претрпе уште еден убедлив пораз на Европското првенство ( Дивизија Б) што се одржува во градот Скопје. „Црвено -...

Предлог-законот за обезбедување надомест за 1.600 стечајци доставен до Собрание

Предлог-законот за обезбедување надомест за уште 1.600 стечајци доставен е од Владата до Собранието на Република Македонија, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Утврдена Програмата за соработка во културата меѓу Македонија и Бугарија 2018-2021

Информацијата за склучување Програма за соработка во областа на културата меѓу Министерството за култура на Република Македонија и Министерството за култура на Република Бугарија...

Попис во Албанија во 2020 година, за првпат графа националност и верска припадност

Албанскиот Институт за статистика во 2020 година ќе спроведе попис на населението, домаќинствата и земоделските стопанства,девет години по последната значјна статистичка операција За првпат во...

Колку пари – толку музика

За разлика од македонските фудбалери, хрватските и српските котираат далеку повисоко на трансфер пазарот. Моментно, најскап фудбалер од балканските простори е Србинот Милинковиќ Савиќ...

ВИДОВИТАТА ВАНЃА ЈА ЗАПОЧНАЛА „КАРИЕРАТА” СО АДОЛФ ХИТЛЕР!

Точно на полноќ, на 10 август 1996 година, лекарите кои биле собрани во куќата на бугарската пророчица Ванѓа, констатирале нагло влошување на нејзината општа...

Во Србија задолжителна употреба на кирилица, казни до еден милион динари

Српската Влада, на предлог на Министерството за култура ќе формира Совет за српкиот јазик, кој ќе биде задолжен да се грижи за почитувањето на...

ЕУ доделува 700 милиони евра за малите и средни претпријатија во Грција и Шпанија

Европската унија објави инвестициски проект вреден 700 милиони евра за поддршка на малите и средни претпријатија во Грција и Шпанија, соопшти прес-службата на Европската...

Сообраќајот по наместа влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат од Автомото сојузот на Македонија. На патните правци надвор од градските средини интензитетот на...

Кратко, ама жестоко – попладневно невреме во Скопје!/Видео

Краткотрајното, ама катастрофално невреме го зафати Скопје попладнево, по патот накај Влае, особено кај мостот „Влајко“ во населба Влае. За оние кои во моментот...

Дали македонско-словенечката романса на Зои и Тадеј ќе прерасне во брак? ….Од Дан љубезни...

Зои Блаж (Зорица Блажева) е нашата горда Македонка, а 24-годишниот Тадеј Матијашиќ е уште пред седум години дојден во Македонија од Словенија и уште...

Дали е ова последен Илинден за Република Македонија?

Браќа земљаци и мили комшии! Ние, вашите вечни комшии, пријатели и познајници от хубавото Крушево и неговите китни села, без разлика на вера, народност, пол...

МОЖНИ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ: Американците издадоа ново предупредување за земја на Балканот!

  Исто така, освен САД и Велика Британија, поголемиот број држави го тргнаа предупредувањето за опасност од тероризам. Од Стејт департментот се уште се издава...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Трите чуда на СДСМ

Природната законитост е неприкосновена. Кај неа нема протекционизам. Нема вујко владика. Се држи до воспоставени процедури и точка. Таа е слаба само на натприродни...

Косово целосно ја повлече одлуката за зголемените царини

Косовската Влада ја укина во целост одлуката за зголемените царини, соопшти денеска министерот за економија Кресник Бектеши. Како што информира Бектеши на прес-конференција, ова е...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО