Дома 2018 јуни

Месечна Архива: јуни 2018

Заврши првенството за Кристијано Роналдо и Португалија

Фудбалската репрезентација на Уругвај обезбеди четвртфинална пресметка со Франција, откако во осминафиналето славеше против Португалија со 2-1 (1-0) во мечот во кој од Мундијалот...

Смртна пресуда на двајца дилери изречена пред 300 деца

Двајца дилерите се осудени на смртна казна на детско игралиште пред повеќе од 300 деца во кинеската провинција Хаинан, во градот Хаику. По читањето...

Заев на капење на Халкидики

Македонскиот премиер Зоран Заев го поминува викендот на Халкидики.Како што објави радиото „Тесалоники“,Заев на викенд одмор таму е отиден со сопругата, во придружба на...

Харадинај: САД или Германија да се вклучат во преговорите со Србија

 - Единствената можност да го насочиме дијалогот со Србија во друга насока е влегувањето на нова сила- изјави Харадинај за РТК.Тој посака, ако САД...

Ракометарките останаа без медал на Медитеранските игри

Македонската женска ракометна репрезентација загуби од Словенија со 30:29, во натпреварот за 3.место и за малку остана без медал на Медитеранските игри во Тарагона.Иако...

Директорот на Службен весник се дума дали да ги објави Законите без потпис на...

Директорот на службен весник, Мартин Костовски, се дума дали  ќе ги објави Законот за договорот за името и Законот за употреба на јазиците без...

Најдебелото дете во светот излезе од дома

Ариа Пермана од Индонезија по операција изгуби 65 килограми од својата телесна маса и за првпат по неколку години излезе од дома.14-годишното момче држи...

Франција е првиот четвртфиналист на СП во Русија

Фудбалската репрезентација на Франција е првиот четврт финалист на Светското првенство во Русија. „Триколорите“ во првиот осминафинален натпревар ја совлада селецијата на Аргентина со...

Во Америка уапсен актерот Раде Шербеџија,со шише виски

Актерот Раде Шербеџија бил уапсен во САД поради возење во пијана состојба, откако полицајците забележале дека неговиот автомобил оди леводесно, односно не се движи...

Застој во откупот на лубеници, министерот на терен

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ја следи состојбата со застојот во откупот на лубениците, вели министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски.Нашите...

Бруто надворешниот долг достигна до 7.403.000.000 евра

Бруто надворешниот долг на крајот на 2017 година изнесува 7.403.000.000 евра, при квартално намалување на долгот од 240 милиони евра (или 3,1%), соопшти Народната...

Србскиот министер за полиција:Србија нема да биде центар за собирање на мигранти

- Србија нема да биде тампон-зона за мигранти, а тоа не беше ниту предмет на неодамнешен состанок на лидерите на ЕУ, рече денеска српскиот...

Мицковски одговори на прозивката на Османи:За ЕУ да,ама не, рамо до рамо со тие...

- Опозицијата го поддржува евроатлантскиот пат на Република Македонија. Од самото нејзино формирање како политичка субјект ВМРО-ДПМНЕ е на таа траекторија и нема отстапување...

Пренасочување на сообраќајот поради планинска трка на Водно

Поради одржување на спортската манифестација Европско атлетско првенство во планинско трчање, што во организација на Атлетска федерација на Македонија ќе се одржи утре ќе...

Во Бардовци нема да се гради камп за бегалци, тврди власта

Власта демантира дека во Бардовци  ќе се гради камп за бегалциСпоред министерката за труд и социјала Мила Царовска, наместо камп за бегалци, ќе се...

Во Тетово повреден полицаец при обид да уапси осуденик за убиство

При обид да приведе лице барано за убиство во Тетово синоќа бил повреден полицаец.МВР соопшти дека синоќа околу 21:45 часот на улицата „Страшо Пинџур“...

Убиен возачот на албанскиот министер на полиција

Во службеното возило, во гаражата на албанското Министерство за внатрешни работи, утрово е пронајден застрелан Шкелзен Ќордја (31), возач на министерот Фатмир Џафај, инаку...

Германија обезбеди договор со 14 земји за враќање на мигрантите

Германската канцеларка Ангела Меркел обезбеди договори со 14 земји за брзо враќање на мигрантите кои се обидуваат да влезат во Германија, се наведува во...

Во Турција уапсени странски студенти поради поврзаност со ФЕТО

Шеснаесет странски студенти се уапсени во турскиот округ Мерсин поради обвинение за наводна поврзаност со Фетулахистичката терористичка организација (ФЕТО).Осомничените, од кои десет се од...

По медиумските прозивки, се чисти ѓубрето во Клинички центар

По меиумските прозивки дека најголемата болница во државава тоне во ѓубре,денеска  Градот Скопје во координација со јавните градски претпријатија презеде  акција за чистење на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО