Дома 2018 мај

Месечна Архива: мај 2018

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Ogi the Champ ја оствари хуманата мисија-им помогна на бездомните животни

  Ogi the cham најпознатото куче во Македонија,  иако веќе се стекна со светска слава, на Фејсбук и Инстаграм е следен од над 30.000 фанови,...

ЕУ ќе покрене правна постапка против САД за воведувањето царини

Европската комисија најави дека утре ќе покрене правна постапка по најавата на САД за воведување на дополнителни царини на увозот на челик и алуминиум...

Мариборски „Вечер“: Орбан ја финансира кампањата на Јанша

„Кругот на пријатели“ на унгарскиот премиер Виктор Орбан посредно ја финансира кампањата на опозициската Словенечка демократска партија (СДС) на поранешниот премиер Јанез Јанша, за...

Средба на претседателот Иванов со Женевиев Дариесек

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ја прими Женевиев Дариесек, државен секретар во Министерството за вооружени сили на Француската Република. На средбата беа разменети...

Заев: Капацитетите во Радовиш потенцијал за инвеститорите

Владата прави напори на инвеститорите да им го понуди потенцијалот што го има Македонија, посебно во делот на инфраструктурата и објектите. Се надевам дека...

Одржливо решение за лозарството на среден рок

На среден рок се прави стратегија за подобар пласман на грозјето кое е една од нашите стратегиски култури. Владата и оваа година ќе биде...

Николовски: Годинава преку 11 милиони евра за капитални проекти

Оваа година повеќе од 11 милиони евра ќе бидат исплатени за капитални проекти, меѓу кои е и браната Речани на Оризарска Река во Кочани,...

Димитров: За решавање на спорот со името потребна одговорност од сите политички фактори

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска по средбата со претседателот Ѓорге Иванов потенцира дека за решавање на спорот за името со Грција е...

Реконструкцијата на патот Гостивар – Кичево ќе заврши до крајот на август

Реконструкцијата на патот Гостивар - Кичево треба да заврши до крајот на август годинава, а на патот кон Тетово наредните 20 дена, рече денеска...

Американскиот амбасадор Џез Бејли во посета на Општина Чаир

Предводникот на американската дипломатија во земјата Џез Бејли денеска ја посети Општина Чаир, каде реализираше работен состанок со градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу. Ваквите...

Заев: Решението за името ќе биде прифатливо за сите етнички заедници

Убеден сум дека евентуалното решение за името ќе биде прифатливо за сите етнички заедници. Не се сто отсто сите консултирани, не сум имал консултации...

Шекеринска: Нејасно е зошто досега повредите на војниците не биле пријавувани

Од почетокот на годината имавме три случаи кога професионални војници или подофицери беа повредени при изведување вежби и тоа не е бројка која отстапува...

Обезбедени се парите за изградба на споменик на гробот на Есма Реџепова

Формирана е работа група и се обезбедени финансиски средства за изградба на споменик на гробот на Есма Реџепова, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. Одговорајќи на...

Се снима филм за животот на славната пејачка: Тереза се сеќава на својата почината...

Славната екс-југословенска пејачка на забавни мелодии Тереза Кесовија деновиве во својот роден Дубровник го завршува снимањето на долгометражниот документарен филм "Тоа сум јас, Тереза"....

Како да немаме стрес?

Кога имаме стресни ситуации тогаш сме нервозни и депресивни. За таквата состојба има мал милион причини.А, ако имате чести главоболки, знајте дека сте под...

Нема веќе чекање три дена за абортус

  @enata koja saka da abortira }e mo`e da go napravi toa istiot den. Nema pove}e ~ekawe na tri rabotni dena za da razmisli dali...

Јотовски четвртфиналист во Кисељак

Најдобриот македонски тенисер, Томислав Јотовски се пласира во четвртфиналето на ИТФ фјучрсот во Кисељак, Босна и Херцеговина. И покрај тоа што денеска настапи повреден, Јотовски...

Македонија со комбиниран состав на Медитеранските игри во ракомет

На 18. Медитерански игри што годинава ќе се одржат во Тарагона, Шпанија во периодот од 24 јуни до 1 јули 2018, Македонија ќе настапи...

Гевгелија се прости од доктор Петков чие срце не издржа на пат за Монт...

Примариус доктор Георги Петков почина пред десет дена од срцев удар во обид да се искачи на Монт Еверест, највисокиот врв на светот. 63-...

Атрактивни филмски остварувања во јуни: Доаѓаат опасните девојки, ѕверовите и тотално неверојатните…

Филмот "Ти бркаш“ снимен според вистинска приказна сигурно ќе го привлече вниманието на филмската публика, а почеток на неговото прикажување е 28 јуни. Годишно,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО