Дома 2018 април

Месечна Архива: април 2018

Трамп првпат прими лидер на африканска земја во Белата куќа

     Претседателот на САД Доналд Трамп го прими денеска во Белата куќа првиот лидер на една африканска земја откако ја презеде функцијата. Тој се сретна со...

Петрески: Не очекувавме позитивен резултат против Вардар

Ракометарите на Вардар рутински го совлада Пелистер со 34:28 на гостувањето во Битола во заостанатиот натпревар од третото коло на плејофот.Европскиот шампион и покрај...

Надал му избега на Федерер

На новата АТП листа нема никакви суштински промени во првите десет места, а Рафаел Надал по освојувањето на турнирот во Барселона го зачува првото место....

Дескоска: Од септември помалку часови во основно и еден вид дуално образование во средно

Од септември ќе се оди со намалување на бројот на часови во основното образование, најави вечерва министерката за образование и наука Рената Дескоска. - Од прво до...

Салах: Мислев дека подобро ќе се однесуваат со мене!

Фудбалерот на премиерлигашот Ливерпул, Мохамед Салах, изјави дека очекувал од Египетската фудбалска федерација кон него да се однесува со поголемо почитување, откако на авионот што...

Почина француската пејачка Роз Лоранс

Француската пејачка Роз Лоранс по долго и тешко боледување почина на возраст од 65 години во Париз. Лоранс, чие вистинско име беше Роз Подвожни, постигна...

Неимар ќе биде подготвен за Мундијалот во Русија

Фудбалерот на ПСЖ и бразилската репрезентација, Неимар, ќе биде подготвен за почетокот на Светското првенство во Русија.Од францускиот клуб соопштија дека лекувањето на Неимар...

Премногу сум изморен, не размислувам за Торонто

Ѕвездата на Кливленд, Леброн Џејмс со 45 поени му донесе  на својот тим во седмиот натпревар против Индијана и обезбеди пласман во полуфиналето на...

Четворица туристи загинаа на швајцарските Алпи

Четворица туристи загинаа на швајцарските Алпи, а петмина се во лоша здравствена состојба, откако биле принудени да ја минат ноќта на отворено во областа Пин...

Истражување: Да се преболи раскинувањето е исто како одвикнување од дрога

Можно е луѓето кои неутешно страдаат поради згасната љубов да имаат и биолошки, односно медицински причини поради болката. Ново истражување покажува дека во такви случаи во...

Што кога тој не може да ја заборави поранешната девојка?

За вашето момче, неговата претходна девојка била совршена, и тоа постојано Ви го повторува. Иако таа го изневерила, оставила, разочарала, посрамила... тој се уште смета дека...

Мајка со „СМС“ ја известила градинката дека детето има коксаки вирус – но нема...

Дете од скопска градинка пред неколку денови заболело од коксаки. Ваква информација преку смс порака испратила мајка до раководителката на детската установа.Случајот не е...

Протест во Москва поради ограничување на слободата на Интернетот

Околу 10 илјади лица протестираа денеска во Москва против неодамна воведените ограничувања на слободата на Интернет во Русија. Демонстрантите излегоа на улиците во Москва, носејќи транспаренти...

Два пасоша и неколку ранци украдени од кавадаречки средношколци за време на екскурзија во...

Два пасоша и неколку ранци се украдени од кавадаречки средношколци за време на екскурзија во италијанскиот град Верона, потврди за МИА директорот на електро-машинското...

Шилегов со оџачари ќе го намалува проблемот со загаденоста на воздухот

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов ќе обучува 25 оџачари, со цел, надвор од грејната сезона да започне со справување со проблемите со загадувањето. Според...

Баделки лесно против Вардар

Кошаркарките на Бадел 1862 на убедлив начин им се реваншираа на колешките од Вардар за поразот во финалето на Купот на Македонија во Кавадарци...

Рафаел Надал во базен со 20 девојки (Видео)

Светскиот тениски рекет број еден Шпанецот Рафаел Надал, на необичен начин ја прослави титулата на АТП турнирот во Барселона.Шпанецот се закити со 11. титула...

Рускиот Патријарх Кирил ја заврши посетата на Албанија

Патријархот московски и на цела Русија Кирил денеска ја заврши тридневната посета на Албанија со официјалните средби со шефот на албанската држава Илир Мета и премиерот...

Завршена изградбата на морскиот дел од првиот крак на Турски поток

Руската компанија „Газпром“ соопшти дека изградбата на морскиот дел од првиот крак од гасоводот Турски поток е завршена и дека моментно се работи на изградба...

Одбележана првата годишнина од канонизацијата на св.Кипријан Слепченски

Една година по официјалното прогласување на светиот свештеномаченик Кипријан за светител, денеска со литургија, литија, рецитал посветен на светителот и пригодна музичка програма, Слепченскиот манастир „Свети...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО