Дома 2018 март

Месечна Архива: март 2018

Србинот Бојиќ ново засилување на МЗТ Скопје

Српскиот интернационалец Андрија Бојиќ (24 год, 207 см.) до крајот на сезоната ќе го носи дресот на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска го заврши...

Еден починат и четири повредени лица при истовар на мермер во Кочани

Едно лице починало, а четири други работници се здобиле со потешки повреди при истовар на мермер во фирма во Кочани. Несреќата се случила попладнево околу...

Русија тестираше нова интерконтинентална балистичка ракета

Руската војска соопшти денеска дека успешно ја тестирала својата најнова интерконтинентална ракета. Во соопштението на Министерството за одбрана се наведува дека ракетата била лансирана од...

Вардар го реши Еурофарм Работник

Македонскиот ракометен шампион Вардар забележа убедлива победа против Еурофарм Работник со 38:29 (18:8) во 2. коло од плеј-офот во Суперлигата на Македонија. „Вардарци“ на овој...

Србија: Први казни поради невакцинирање деца

Суд во Белград изрече 55 пресуди за родители кои не ги вакцинирале своите деца и тоа во 15 случаи изречена е парична казна, додека...

Протеран и македонскиот дипломат: Русија нареди протерување дипломати од 23 земји

Руското Министерство за надворешни работи објави денеска дека ги известило амбасадорите на 23 земји, кои наредија протерување руски дипломати, дека ист број на нивни...

МПЦ со официјална покана до бугарскиот патријарх за присуство на 1000-годишнината од ОА

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан официјално го покани бугарскиот патријарх Неофит да учествува во празнувањето на 1000-годишнината од формирањето...

Смачканиот автомобил ја заледува крвта на патот Штип-Велес – минувачите во шок

Сообраќајот од Штип кон Велес се одвива по една коловозна лента, информираат од Авто мото сојузот на Македонија, по страшната сообраќајка која се случи...

Димитров и Коѕијас на средба сo Нимиц -продуктивен состанок и условен напредок

По повеќечасовната средба на шефовите на македонската и грчката дипломатија Димитров и Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, Нимиц оцени дека има напредок,...

Дачиќ се затрул со козји гулаш во Африка

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ доживеал пекол на африканската дипломатска турнеја. Додека престојувал во Буркина Фасо Дачиќ бил нагостен со специјалитетот на земјата – козји...

Фолк-ѕвездата Марјан Коцев пред преполната сала на МОБ одржа успешен солистички концерт:Ти, само ти!!!

Чудата се случуваат кога е во прашање и оспоруваната македонска фолк музика, па од таа причина и не било се само во ѕвездите од...

ВМРО-ДПМНЕ се враќа во Собрание

Најголемата опозициска партија се враќа во Парламентот, брифираат извори од врвот на партијата за весникот Вечер. Според истите извори, оваа одлука официјално ќе биде...

Грипот замина, пристигнаа алергиите, се кива и кашла насекаде

    Сезоната на пролетни алергии почна, дневно по над 50-ина пациенти бараат лекарска помош. Статистиката вели дека дури 30 проценти од македонските граѓани страдаат од...

Дали и вие вака се презивате?

Дали некогаш сте се запрашале што се случува со нашите презимиња? Како така многу често да имаме луѓе со истите презимиња? Според една неофицијална...

Заев: Не сакаме во НАТО за да напаѓаме, туку заради мир во светот

Македонија останува на длабоката определба да ги унапреди односите со Русија, изјави премиерот Зоран Заев и изрази надеж дека двете земји ќе бидат фокусирани...

На Заев му треба постабилно мнозинство- следат сериозни одлуки за Македонија

Најавената реконструкција на Владата ќе заврши до средината на април, најави премиерот Зоран Заев кој потврди дека за реконстукцијата разговарал и со неговиот партнер...

Христос воскресе на Малта, Кападокија…!

  Православниот празник Велигден најчесто се празнува дома со семејството, но модерните времиња донесоа нов начин на празнување, па така изминативе години се поголем број...

По Виена, нова лидерска средба за името во Скопје

Нова рунда разговори на медијаторот Нимиц со министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас, се одржа во петокот попладне...

Ротфајлерот кој искаса осум лица во Аеродром привремено сместен во апартманот „Гиовски“

Во апартманот за кучиња „Гиовски“ кај велешко Војница привремено е сместено кучето „ротфајлер“, кое пред четири месеци искаса пет деца во скопската населба Аеродром...

Одмаздничко издание: Селена Гомез во маичка со јасна порака кон Џастин Бибер

Пејачката со својот стајлинг го потврдила она за кое веќе некое време се зборува во јавноста. Откако минатата есен, Селена Гомез одлучи да ѝ пружи...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО