Дома 2018 март

Месечна Архива: март 2018

Ин мемориам: Почина академик Цветан Грозданов

По подолго боледување на 82-годишна возраст почина академикот Цветан Грозданов, еден од најреномираните византолози на Балканот. Зад себе остави огромен легат на полето на...

Нови мерки на Стејт департментот: Немаш Фејсбук? Нема виза

Патниците кои што ќе сакаат да ги посетат САД наскоро ќе мораат да даваат и информации за нивните идентитети на социјалните мрежи, податоци за...

Сакале да ограбат банкомат, го минирале, па го разнеле (ВИДЕО)

Околу 3 часот по полноќ во петокот утрото силна детонација го кренала Карловац на нозе. Експлозијата се случила на банкомат на Карловачка банка. Банкоматот...

Тажно е кога големите се близу до крајот

Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ минатата седмица го раскина договорот со Манчестер јунајтед и премина во тимот на Лос Анџелес Галакси. Американската МЛС лига според многу...

Денеска се пушта во употреба новиот Кривичен суд во Скопје

  Денеска, по осум години изградба, ќе биде пуштена во употреба новата зграда на Основниот суд Скопје 1. По повтод отворањето на новиот дом на...

Не може да се збогати од играње фудбал, па стана порно – ѕвезда

На италијанскиот фудбалер Давиде Ловинела не му оди најдобро на зелениот терен па си најде алтернативен начин како да се збогати. Тој почнува кариера во...

Леброн го урна рекордот на Џордан

Тимот на Кливленд Кавалирс на домашен терен го совладаа Њу Орлеанс Пеликанс со 107:102 и стигнаа до седмата победа на последните осум натпревари. Меѓутоа, натпреварот...

Времето викендов: Наутро сонце, ноќеска и утре дожд

  Во текот на денот времето ќе биде сончево и топло со засилен, а особено во западните делови и до силен јужен ветер. Кон крајот...

Дончиќ за НБА: Ќе видиме по крајот на сезоната

Лука Дончиќ, кој се споменува за потенцијален бр.1 на НБА драфтот, не сакаше да каже дали ќе игра во Лигата следната сезона. Бекот на репрезентацијата...

Халил Јагањац меѓу петте најголеми ѕвезди во СЕХА лига (Видео)

Бекот на макдонскиот ракометен вицешампион Металург, Хрватот Халил Јагањац се закити со уште едно големо признание – избран е меѓу петте најголеми ѕвезди во...

Швајцарците бесни на Федерер, не плаќа данок

Најдобриот тенисер н денешницата, Швајцарецот Роже Федерер во својата земја доживува низа критика и тоа само поради една работа. Јавноста во родната Швајцарија му...

Изнер го стопираше Дел Потро, во финалето го чека Зверев

Американскиот тенисер Џон Иснер успеа да се пласира во финалето на Мастерсот во Мајами, откако го совлада фаворизираниот Аргентинец, Хуан Мартин дел Потро. Изнер го...

Хјустон го освои Западот

Хјустон Рокетс на седум натпревари пред крајот на регуларниот дел од сезоната во НБА лигата го обезбеди првото место во Западната конференција благодарејќи на...

Македонија двапати го победи Веспрем

Македонските репрезентации за ракометари до 20 и до 18 години извојуваа двојна победа против екипите на Веспрем на меѓународниот турнир во Балатонфуред, Унгарија. Кадетската репрезентација...

На Лазарова сабота се оди на река

Кога е Лазарева сабота (како сега на 31.03.) обичај е да се носат гранчиња од врба што симболично претставува свечено Христово влегување во Ерусалим....

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во руското МНР

Македонскиот амбасадор Гоце Карајанов денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде го информирале за дипломатските контра мерки што ќе ги повлече...

Вучиќ му порача на Харадинај: „Немој да се силиш”

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска му порача на Харадинај дека не треба да „се сили". - Да се формира СЗО, ние исполнивме се што...

Грчкото МНР демантира дека Скопје е подготвено за промени на Уставот

Кусо по завршувањето на средбата во Виена и изјавите на Метју Нимиц, Никола Димитров и Никос Коѕијас, грчкото МНР излезе со соопштение во кое...

Протест во Штип: Законот за јaзици ја разнебитува државата

Студенти од пет градови протестираа денеска во Штип.   Двојазичноста и промената на името е крвен противник за Македонците, порачаа присутните на студенските протести во...

Коѕијас: На следната средба се надеваме на голем чекор

Ги забележавме деталите, што е она за што се согласуваме, а за што не се согласуваме. Ги имаме одбележано главните прашања за секоја страна...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО