Дома 2018 март

Месечна Архива: март 2018

ЗА ВЛАКНО ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА: Авион со откажан мотор едвај слетал на скопскиот аеродром!

Авион на Визер полн со патници во петокот кој тргнал од Базел во 8.55 часот едвај слетал на скопскиот аеродром, откако му откажал еден...

Двојно убиство во Подгорица, градот под полициска опсада

Две лица попладнето во саботата се убиени во пукање во центарот на Подгорица, пренесуваат црногорските медиуми.Според информациите, засега непознато маскирано лице пукало во 42-годишниот...

Матичните лекари утре ќе решат дали ќе штрајкуваат, хронични болни во страв

Приватните матични лекари утре ќе одлучат дали во знак на револт ќе почнат штрајк.Доколку се одлучат на ваков чекор – еден ден од следната...

„Експрес“: Ердоган му се закани на Харадинај и ги обвини САД дека стојат зад...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му се закани на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека ќе биде одговорен за менаџирањето на состојбата со депортираните турски...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ 10 месеци е на власт, а се однесува како да е опозиција

СДСМ својата неспособност да ги решава проблемите на граѓаните и да создаде економски раст веќе 10 месеци се обидува да ја прикрие со обвинувања...

ОН повикаа на итна истрага за насилствата во Газа

 Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повика на независна истрага за насилството во Газа, каде загинаа најмалку 17 Палестинци, а повеќе од 1.400 беа...

Пирова победа на Барселона, Монпелје е во четвртфиналто на ЛШ

Каталонскиот ракометен гигант Барселона, каде настапува македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски, е елиминиран во осминафиналето на Лигата на шампионите, откако го совлада францускиот Монпелје...

Сензација: Скјерн го елиминираше Веспрем од ЛШ

Со убедливиот триумф на првиот меч во Данска со 32:25, Скјерн ја најави сензацијата, но и покрај тоа многумина веруваа дека унгарскиот Веспрем каде...

РФМ го казни Куманово со 100.000 денари и суспензии на ракометари

Дисциплинската комисија на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ги изрече казните за инцидентот поради кој беше прекинат натпреварот меѓу Куманово и Спартак од 16....

МЗТ Скопје со пресврт го доби Куманово

Актуелниот кошаркарски шаммпион, МЗТ Скопје, триумфираше во првиот меч од Суперлигата, откако на домашен тререн го совладаа тимот на Куманово со 81:79.„Металците“ во последните...

Малала го посети родниот град во Пакистан

Добитничката на Нобеловата награда за мир, Малала Јусафзаи, денеска го посети својот роден град во Пакистан за прв пат откако таа беше застрелана од...

Не размислувам за Игрите во Токио

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер за специјализираното германско издание „Тениски магазин“ наведува дека не планира наскоро да стави крај на кариерата, но исто така не...

Албанија: Протест поради патарини, Рама не отстапува

Протестот на локалното население поради воведувањето на патарина на автопатот Албанија – Косово кај тунелот Калимаш достигна кулминација со палење на наплатниот пункт, а...

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се скараа за администрацијата

ВМРО ДПМНЕ денеска излезе со соопштение во кое наведува дека СДСМ претходно тврделе дека бројот на вработени во администрацијата е 180.000, а сега кога...

Мицкоски: Повисоките даноци значи дека граѓаните ќе ја плаќаат неспособноста на Владата

Мерката за покачување на даноци која ја најавува министерот за финансии значи дека Владата планира да удри по џебот на граѓаните. Повисоки даноци е...

Алберто Рокас му кажа збогум на ракометот

Поранешното десно крило на шпанската ракометна репрезентација и член на каталонскиот гигант Барселона, Сиудад Реал и Натурхаус Ла Риоха, Алберто Рокас, официјално стави крај...

Пуџдемон: Не планирам да се откажам од моите идеи

Поранешниот претседател на каталонската Влада Карлес Пуџдемон, кој е уапсен во Германија, напиша на неговиот Твитер налог дека не планира да се откаже од...

МОН го објави конкурсот за запишување во средните училишта следната учебна година

Министерството за образование и наука денеска го објави конкурсот за запишување ученици во јавните средните училишта за учебната 2018/2019 година во Република Македонија.Со конкурсот...

Вучиќ: Има две опции за решавање на косовскиот проблем

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на денешното отварање на Националниот конвент за ЕУ, што се одржува во рамките на внатрешниот дијалог за Косово, изјави...

Силно невреме во регионот – откорнати дрвја и покриви, а авионите не можат да...

Силен ветер што денеска го зафати Сараево направи штета и предизвика проблеми на Меѓународниот аеродром во тој град.Ветерот соборил дрва, а пожарникарите веднаш стигнале...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО