Дома 2018 февруари

Месечна Архива: февруари 2018

Џафери: Оптимист сум дека ќе ги премостиме несогласувањата со опозицијата

Претседателот на македонското Собрание не стравува дека Законот за јазиците нема да добие поддршка од 61 пратеник во второто гласање во Собранието, со оглед...

Стабилни односите Македонија – Русија, смета рускиот амбасадор Шчербак

Во ликовниот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп вечерва беше отворена изложбата на фотографии „Москва денес“, во рамки на одбележувањето 24 години...

Шчербак: Грција и Македонија имаат право на решение кое им одговара на двете страни

Многу е битно такви прашања да се решаваат преку преговори и врз основа на почитувањето на заемниот интерес, изјави амбасадорот на Руската Федерација во...

Германски медиуми: Руски хакери упаднале во мрежа на министерства

Руска хакерска група позната како АПТ28, упаднала во сервери на германското МНР и Министерството за одбрана и одзела податоци, јавија германски медиуми.Германското МВР потврди...

Ивановски ќе настапи на Светскиот шампионат во атлетика

Од први до четврти март во Бирмингем ќе се одржи Светското првенство во атлетика во сала на кое Македонија ќе ја претстави Дарио Ивановски, кој...

Јувентус е првиот финалист во Купот на Италија

Екипата на Јувентус е првиот финалист во Купот на Италија, откако и во реванш натпреварот злавеше над Аталанта со 1:0.Стрелец на единствениот погодок за...

Му падна конструкцијата од кошот врз глава (Видео)

Репрезентативецот на Парагвај, Алехандро Пералта, нема по добро да го памети квалификацискиот меч против Аргентина во рамките на квалификациите за пласман на кошаркаскиот Мундијал...

Европарламентот утре гласа за состојбите во Полска

Европскиот парламент (ЕП) утре ќе гласа предлог кој има за цел да го определи ризикот за нарушување на европските вредности во Полска. За таа...

Најмалку 46 лица починаа од студ во Европа

Студениот бран во Европа е причина за смртта на најмалку 46 луѓе, јави АФП. Поголем дел од жртвите се бездомници.Според агенцијата, студениот бран е...

Граѓани од Велес се здобиле со скршеници по паѓање на снегот

Во изминатите три дена во Хируршката дневна болница при Општата болница во Велес лекарска помош побарале пет граѓани кои при пад на мразот се...

Средба на Мицкоски со францускиот амбасадор Тимоние

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес   придружуван Генералниот секретар, Игор Јанушев и членот на Извршниот Комитет, Игор Николов остварил средба со амбасадорот на Република...

Барбара Стрејсенд си го клонираше кучето

Американската пејачка и актерка Барбара Стрејсенд го клонираше своето милениче, женка од расата Тулеарско кадраво куче, веднаш по неговата смрт минатата година.Стрејсенд во интервју...

Макрон ќе настапи во претставата „Петар и волкот“ во Елисејската палата

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе настапи во улога на наратор во симфонијската бајка „Петар и волкот“, која утревечер ќе биде изведена во Елисејската палата,...

Мини реконструкција во грчката влада

Грчкиот премиер направи промени на шест министерски позиции во мини реконструкција што се најавуваше откако поднесоа оставки министерот за економија и неговата сопруга, заменичката министерка...

Евростат: Најбогатите живеат во Лондон, најсиромашните од ЕУ се во Бугарија

Жителите на западен Лондон се шестпати побогати од просечните жители на Европа, додека жителите на северозападните региони во Бугарија се трипати посиромашни, објави денеска...

Остатоци од кашест снег на коловозите

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а наместа има остатоци од кашест снег. Слаб снег провејува во Делчево.Од јавното претпријатие „Македонија пат“...

Ослободување на бремените жени и лицата над 60 години од работа, заради студен бран

Ослободување на бремените жени и лицата над 60 години од работа и реогранизација на работното време за работниците кои работат на отворено, препорачува Комисијата...

Јункер: Косово да работи на патот кон ЕУ, пратениците да ја изгласаат демаркацијата

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер на косовските власти им порача да работат на патот кон ЕУ. а на пратениците да го ратификуваат договорот...

Нафтени компании во Минхен одбиле да дадат гориво за ирански владин авион

Германската Влада кон почетокот на месецот избегна меѓународен инцидент, откако нафтените компании на минхенскиот аеродром одбиле да наполнат гориво на авионот на иранскиот министер...

Германците ќе добијат законско право на брз интернет

Германските граѓани ќе стекнат законско право на брз интернет, што е дел од коалицискиот договор меѓу конзервативците на канцеларката Ангела Меркел и Социјалдемократската партија...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО