Дома 2018 јануари

Месечна Архива: јануари 2018

Анџелина се сретна со Столтенберг – Џоли му помага на НАТО во борбата против...

Холивудската ѕвезда Анџелина Џоли, која е специјален претставник на ОН за бегалци, денеска во Брисел побара од НАТО да преземе водство во одвраќањето од...

AНЕТА НАКОВСКА ДИРЕКТНО ОД АМЕРИКА :“Видовте што се случи со глумецот кој беше кај...

Добра вечер мој народе:Почувствував потреба да ги искажам моите чувства во врска со сето она што ни се случува.Луѓево што го уништуваат македонскиов народ...

Сека Алексиќ е сосема искрена: ИМАВ ЖЕЖОК СЕКС СО СВОЈОТ МЕНАЏЕР!

Популарната српска фолкерка Сека Алексиќ објави нова песна, ама и кажа нешто со што ја запрепасти публиката:“Имав жежок секс со својот менаџер“! Тие што...

Се ожени „министерот за одбрана“ – Борко Ристовски

Македонскиот репрезентативен голман во ракомет, Борко Ристовски, стана кумановски зет, откако се венчаше со убавата Николина, која набрзо ќе го роди нивното прво дете,...

Едно лице загина откако воз со американски конгресмени удри во камион

Едно лице загина денеска кога воз со кој се превезуваа републикански конгресмени од Вашингтон кон Западна Вирџинија удри во камион за ѓубре. Белата куќа...

Луксузни одмори на украински политичари предизвикаа скандал во Украина

Луксузни одмори на украинскиот претседател и државниот обвинител предизвикаа серија реакции во јавноста во момент кога државата се бори со голема корупција, јавуваат локални...

Во Албанија се обновуваат православни цркви

Албанската влада и Албанската православна црква почнаа со обнова на одделни објекти од Византискиот период,кои се наоѓаат во јужниот дел на земјата. Стручни лица...

Донесени првите решенија поврзани со Законот за амнестија

Кривичните совети при Основниот суд Скопје 1 - Скопје кои постапуваат по барањата доставени до Судот, а поврзани со Законот за амнестија ги донесоа...

Анкета: За 51 процент од граѓаните Законот за употреба на јазиците нема да го...

Законот за употреба на јазиците нема да го подобри соживотот во Македонија сметаат 51 процент од граѓаните, наспроти 44 проценти кои одговориле позитивно, покажуваат...

Вангеловски: Во Советот за имплементација на судските реформи би членувал по функција

Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија Јово Вангеловски вели дека Советот за имплементација на судските реформи во кој тој треба да биде член...

Претседателот Иванов на одбележувањето на христијанскиот празник Св. Атанасиј Велики во Тетово

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов како и генералниот секретар на СДСМ и пратеник во македонското Собрание Александар Кирацоски денеска присуствуваа на одбележувањето на...

Протест на патриотските здруженија, бараат Нимиц да се повлече од медијаторската позиција

 Патриотските здруженија пред Собранието протестираат против промена на името на Република Македонија, во пресрет на доаѓањето на медијаторот Метју Нимиц. Граѓаните пред Собранието носат македонски...

Шилегов: Додека сум градоначалник, скопјани нема да плаќаат поскапа вода!

Градоначалникот Шилегов ги повлече предлог-одлуките за промена на цената на водата и истакна дека станува збор на политикантска одлука на РКЕ и дека граѓаните...

Заедно со експерти од ЕУ се прави студија за еколошки концепт на сообраќајот

Град Скопје заедно со експерти од ЕУ работи на детална студија за развивање на нов и еколошки концепт на јавниот сообраќај. Градоначалникот на Град...

Ќе се дополнува сетот мерки против аерозагадувањето

Во борбата за намалување на загадениот воздух, надлежните ќе вклучат и нови мерки кои ќе бидат надополнување на сегашниот сет интервентни мерки кои стапија...

НЕМА БЕГАЊЕ ОД ВЕТЕНОТО – АЕРОДРОМОТ И АВТОПАТОТ НАСКОРО СО НОВО ИМЕ Нимиц...

Специјалниот пратеник на ОН дојде во регионот да испита како во двете земји биле примени неговите последни предлози за решение на името. Клучно за...

Јурумлери ќе добие нова пречистителна станица

Во Јурумлери почнува изградбата на ваккум пречистителна станица со која ќе се реши фекалната одводна канализација во ова населено место. - Ризикот што постои во...

Градоначалникот Јованоски ги слушна идеите за поубав Прилеп – архитектите предлагаат подземна сообраќајница

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски ги слушна идеите на стручната фела за урбанистичко средување и поубав изглед на градот. Прилепските архитекти го искажаа...

Водата во Куманово поскапува 4 денари за кубик доколку се прифати цената на Регулаторната...

Водата во Куманово ќе поскапи 4 денари по кубик доколку се прифати цената на Регулаторната комисија за енергетика. Наместо десегашните 43,60 денари домаќинствата во...

Меланија Трамп – причина за зголемен број туристи во Словенија

Бројот на странските туристи во Словенија се зголеми за речиси 17 проценти во однос на минатата година и достигна 3,4 милиони лица, соопшти словенечкиот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО