Дома 2017

Годишна Архива: 2017

Лавина затрупала скијачи во Грција, еден починал

Снежна лавина затрупала група сноубордери во скијачкиот комплекс „Василика“ во Грција, при што 30-годишен човек, кој бил префрлен во болница во критична состојба, починал. Според информации...

Јужна Кореја запленила брод кој шверцувал нафта во Северна Кореја

Јужнокорејските власти соопштија дека минатиот месец заплениле брод за кој се сомневаат дека пренесувал бензин за Северна Кореја. Бродот пловел под знаме на Хонг...

Снег ја окова Велика Британија

Делови на Велика Британија се зафатени од обилни снежни врнежи, кои предизвикаа застои и прекини во воздушниот и копнениот сообраќај. Британската метеоролошка служба соопшти дека...

Текстилни работнички работеле 13 години по 8 часа, а газдата им плаќал по 4...

Четири работнички во една штипска текстилна конфекција 13 години работеле полно работно време, а нивниот поранешен работодавач во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување...

ЕВН донираше пакети со прехранбени продукти и намирници за подготвување храна

Како продолжение на многугодишната традиција и годинава ЕВН Македонија ги посвети празничните денови на дарување подароци за социјално ранливите граѓани. Во последните денови на 2017г.,...

„Блиц“ за Чочоровска: Таа беше кума на Аркан, фатена со 483 килограми кокаин- сега...

Македонката Станислава Чочоровска –  Полетан (48), кума на Жељко Ражнатовиќ – Аркан, која судот во Скопје ја осуди на 14 ипол години затвор поради...

Сообраќајот по влажни коловози, слаб снег во Крушево, Ѓавато и Пресека

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат во Крушево и на планинските превои Ѓавато и Пресека, но...

Над 30 повредени при бомбашки напад во ноќен клуб во Колумбија

Две лица фрлале рачни гранати во ноќен клуб во северна Колумбија, при што биле повредени 31 лице, а 11 од нив потешко, објавија локалните...

Тројца загинати во пожар кај Ниш

Тела на три лица пронајдени се синоќа во куќа во местото Поповац крај Ниш. Се претпоставува дека тројцата мажи на возраст од 48 години,...

Партијата на Ердоган ќе отвора претставништва во Македонија

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган ќе отвори свои претставништва во Македонија, Босна и Херцеговина,...

Повеќе од 50 Палестинци повредени на денешните протести

Денеска при судири со израелските безбедносни сили биле повредени најмалку 56 Палестинци на протестите на Западниот Брег и во Појасот Газа. Демонстрантите извикувале „смрт за...

„Јадран филм“: Агенцијата за филм ѝ дала лажни податоци на финансиската полиција

Во врска со пријавата од Управата за финансиска полиција, „Јадран филм“ во соопштение до јавноста наведува дека Агенцијата за филм ѝ дала погрешни и...

Состојбата на Шакира е многу полоша, одложени сите концерти

Колумбиската пејачка Шакира преку порака на своите профили на „Инстаграм“ и „Фејсбук“ им се извини на своите фанови што ќе мора да ја одложи...

Пожарот во Њујорк, во кој загинаа 12 лица, го предизвикало тригодишно дете

Полициски инспектори од Њујорк веруваат дека пожарот што изби во една зграда во градот, а во кој загинаа 12 лица, го предизвикала детска игра...

Азески: Планот за економски пораст, генерално ги содржи насоките и барањата на бизнис заедницата

Планот за економски пораст преточен во неколку мерки, кој го промовираше Владата, генерално ги содржи насоките и барањата на деловната заедница за кои што Стопанската комора на Македонија,...

„Балкан Петролеум“ не доби дозвола од КХВ за давање понуда за преземање на „Макпетрол“

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на денешната седница одлучи на „Балкан Петролеум“ Холдинг Лимитед да не му се издаде дозвола за давање понуда...

Заев на средба со коалиционите партнери: Влегуваме во година на клучни одлуки за државата

Премиерот Заев денеска оставри средба со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата. Како што информираат од владината прес-служба, на предновогодишната средба, Заев ги...

Итната помош на новогодишната ноќ ќе располага со 10 тима и 8 дежурни ординации

Службата за итната помош во состав на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” информира дека за време на новогодишните празници ќе се грижи за здравствената...

Заев: Вицепремиерското место останува празно и ќе го чувам за кадар на Зијадин Села

Вицепремиерското место за реформи се уште ги чека Алијансата на Албанците во случај ако се премислат вели премиерот Зоран Заев. Во период кога замениците...

ВМРО-ДПМНЕ ги повика членовите да дадат свои предлози во врска со измената на Статутот...

ВМРО-ДПМНЕ  објави информации за сите заинтересирани членови на партијата кои сакаат да дадат свои предлози во врска со измената на Статутот на партијата. -ВМРО-ДПМНЕ  ги...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО