Дома 2017

Годишна Архива: 2017

Златко Крстевски во најдобрите на Манга фестивал во Јапонија

На меѓународниот фестивал „The Best cartoons of Nippon“ во Саитама Јапонија. Каде учествуваат претходно селектирани 92 уметници од над 32 земји: Франција, Британија, Италија,...

ТОП – ДЕСЕТ настани кои ќе се паметат

Договор за добрососедство со Бугарија Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, во македонската Влада на 1 август го...

Иванов: Во новата година да зачекориме на вистинскиот пат

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во своето традиционално, новогодишно обраќање на македонскиот народ му ја честита Новата 2018 година и им упатаи искрени желби...

Препораки до граѓаните за прославите на празниците

Умерено да се користат алкохолни пијалоци за да нема алкохолни труења, тепачки и сообраќајни незгоди, хроничните болни редовно да ја земаат терапија, а оние...

Светот ја испраќа старата и ја пречекува Новата 2018 година

Милиони луѓе во светот на плоштадите во своите градови, во туристичките центри, во кафеани, ресторани, пабови или во семејна атмосфера во домовите, ќе ја...

Папандреу: Освен името Скопје е нашиот природен сојузник

За потребата да се најде решение на спорот со името, како доказ во пракса дека постои волја од македонска страна, говори поранешниот премиер на...

Шпанската поморска служба спаси 117 мигранти

Шпанската поморска служба за спасување соопшти дека спасила 117 мигранти кои со шест чамци се обиделе да го преминат Средоземно море. Во најголемиот од чамците...

Земјотрес од 4,6 според Рихтер ја стресе Атина

Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтер ја погоди Атина и централна Грција рано утринава. Нема податоци за штети. Националната опсерваторија на Атина информира...

Започнуваат големите даночни реформи во Франција

Големите даночни реформи започнуваат во Франција. Претседателот Емануел Макрон лично ја лансираше таа  објава на  АП. Корпоративниот данок ќе се намали во следните години, а капиталните добивки...

Британија размислува за сопствена валута Crippo 

Банката на Англија ја разгледува можноста за воведување на сопствената валута Crippo поврзана со британската фунта, објави Сандеј Тајмс. Новата Crippe валута може да биде воведена  во...

Ибрахимовиќ еден месец на принуден одмор

Англискиот премиерлигаш Манчестер јунајтед никако не успева да влезе во победнички ритам во последно време, а згора на тоа менаџерот Жозе Мурињо се соочува...

Кандрева ги плукаше навивачите на Интер (ВИДЕО)

Италијнскиот калчо лигаш Интер живееше во бајка за време на победничката серија, што им овозможи на „нероаѕурите“ дури и да се искачат на врвот...

Без подолги задржувања на граничните премини

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Намалена видливост од 50...

Стеф Кари го наполни Мемфис, Јута го изненади Кливленд

Првата ѕвезда на олден стејт, Стеф Кари се врати на паркетот по повеќенеделната пауза на повеќе од импресивен начин. Кари погоди 10 од 13...

Пријателска вечера на Заев и Бутарис

Македонскиот премиер Зоран Заев синоќа со автомобил, преку граничниот премин Богородица, пристигна во Солун. Во рамките на неговата приватна посета, по покана на градоначалникот...

За новогодишната ноќ суво и стабилно време

Сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од западен и северозападен правец. Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервал...

Фрлил вреќа со злато низ оџакот која паднала во чорапот и станал славен

Кој е всушност, Дедо Мраз? Верзијата на Дедо Мраз со човечки раст, стана доминантна околу 1842 година - висината, тежината, ликот се речиси стандардизирани,...

Спористите на цел свет му покажаа колку големо срце има малата Македонија

Спортот е најголемиот и најдобриот амбасадор на една држава, а македонскиот спорт слободно може да се каже дека одлично котираше во изминатите 365 дена,...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе направи внатрешни промени и ќе се врати посилнa

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето новогодишно обраќање до граѓаните ја соопшти, според него, ситуацијата во државава откако власта ја презеде СДСМ.  - Економската...

Серена го загуби првиот меч по враќањето, но таа признава: Сега имам друг приоритет...

Некогаш првата тенисерка во светот, Американката Серена Вилијамс со пораз се врати во тенискиот свет, откако денеска загуби од латвиската тенисерка Јелена Остапенко, седмата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО