Дома 2017 ноември

Месечна Архива: ноември 2017

Бугарите и Романците ќе патуваат без визи за Канада

Европската комисија денеска го поздрави укинувањето на визи за Канада за државјаните на Бугарија и Романија. - Ова достигнување се должи на големите дипломатски напори...

Креативноста поважна од предрасудите…

По повод меѓународниот ден на лицата со попреченост „3-ти Декември“, во објектот Порта Македонија вечерва (1 декември) во 19 ч. ќе биде отворена изложба...

Кралицата Елизабета нема да присуствува на венчавката на Хари и Меган!

Веќе со денови главна вест во светските медиуми е венчавката на принцот Хари и актерката Меган Маркл. Тие во понеделникот објавија дека се свршиле,...

Вивиен Вествуд и Дона Каран не се тушираат, а Карл Лагерфилд ја мие косата...

За својот добар изглед тие и заблагодаруваат на генетиката, но и на детално разработениот план за нега на кој му се верни со години. Дијан...

Германската влада ќе издвои милијарда евра за почист водух, без забрана за дизел возилата

Германската влада покрена програма од милијарда евра за да им помогне на градските власти во подобрувањето на квалитетот на воздухот, со цел да ја...

Синтезис го промовираа својот “Остров”!

Во друштво на најблиските соработници и пријатели затсиноќа групата "Синтезис" го промовораше новиот албум " Остров", но и монографијата "Синтезис - Патување низ музичкото...

ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША: Маж ми не ми даде да снимам реално шоу, затоа ќе ги...

Јелена Карлеуша ја одби понудата за снимање на сопствено реално шоу во стилот на Кардашијан! Имено, иако на големо се шушкаше дека српската пејачка...

Минатата година од последици на ХИВ починаа милиони луѓе

Секои 17 секунди во светот некој може да биде заразен со вирусот ХИВ, а од сида од почетокот на епидемијата досега животот го загубиле...

Исчистете ги цревата за 24 часа: Исфрлете ја несварената храна и отровите во рекорден...

Оваа еднодневна диета ќе направи вашето тело да заборави на празничното прејадување. Празничната храна навистина е вкусна и убава, но знае да создаде разни проблеми...

(АНАЛИЗА НА ГРАД СКОПЈЕ) Систематски да се работи на намалување на ризиците од поплави...

„Физибилити анализа на можностите за намалување на ризикот од поплави во Скопскиот регион“ е името на студијата која Град Скопје ја изработи во соработка...

Слаткиот вкус на здравјето: Задолжително ставете ја црната чоколада во секојдневното мени!

Не зборуваме за чоколадите во кои благото го сочинува шеќерот. Зборуваме за темната чоколада која поради многу причини би требало да биде на вашето...

Емили Ратајковски на суд поради кражба

Популарната манекенка Емили Ратајковски ќе се најде на суд за украени дизајни на костими за капење. Таа неодамна промовираше своја линија костими, но неполн...

Жителите на Карпош најмногу ги мачат улиците, паркингот, ѓубрето и ДУП-овите

Денеска, продолжи третата сесија од граѓанскиот форум, на која учесниците ги одбраа најсуштинските проблеми со кои се соочува Општина Карпош. Претставниците од урбаните заедници...

Сара Џесика Паркер стана продавачка

Актерката Сара Џесика Паркер неодамна отвори сопствена продавница за чевли во Њујорк. Чевлите се нејзин дизајн. „Можеби не го познавам мажите, ама за чевлите знам...

На земјите од Западен Балкан ќе им требаат шест децении за да го достигнат...

Ќе бидат потребни шест децении за нивоата на приход во земјите од Западен Балкан да ги достигнат оние на Европската Унија (ЕУ), ако економиите...

Тијана Дапчевиќ: Вук е моја копија!

Пејачката Тијана Дапчевиќ на својот инстаграм-профил објави фотографија на која прави споредба помеѓу себе и нејзиниот син Вук. Двете фотографии се од времето кога...

Во Аеродром се санираат 62 мини депонии

Започна големата еко - акција во Општина Аеродром, која се реализира во соработка со Град Скопје и неговите јавни претпријатија. Во следните неколку дена...

И Ристовски доби условна шестмесечна казна за „Насилство во Центар“

Поранешниот советник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, Јордан Ристовски, кој призна вина како обвинет во случајот „Насилството во општина Центар“ денеска е осуден на шесмесечна условна казна. Ристевски вчера на...

Странските и домашните компании може да соработуваат, но засега соработката оди тешко

Странските и домашните компании може да соработуваат, но засега соработката оди тешко Има можности за соработка на странските инвеститори со домашните компании, но соработката оди...

Уште двајца учесници во насилствата во Собранието добија 30-дневен притвор

Судија на претходна постапка определи 30-дневен притвор и за лицата М.М и С.М. поврзано со настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. -...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО