Дома 2017 ноември

Месечна Архива: ноември 2017

Заев: При крај разговорите со коалициските партнери за испразнетите ресори

Коалициските партнери во владата ги завршуваат разговорите за пополнување на испразнетите ресори. Во прашање се денови кога би се објавило името кој ќе го...

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Не даваме легитимитет на одлуката за симнување на имунитетите

 Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ оцени дека денешната денешната одлука на Комисијата за деловничко и мандатно и имунитетни прашања не е базирана на факти и аргументи, туку...

Наместо на отпад, старите дизелаши од Германија ќе завршат во Македонија!?

  Околку триста илјади дизел автомобили со еуро 5 стандард, по потекло од Германија по Нова година ќе се продаваат по багателна цена. Како што...

За лечење од загадениот воздух годишно трошиме 253 милиони евра, од нив за скопјаните...

Извештајот што Владата го усвои за аерозагадувањето каде што домаќинствата се лоцираат како најголеми загдувачи на воздухот е еден од многубројните кои беа направени...

Овие четири симптоми покажуваат дека вашето тело е полно со токсини

Поради неправилната исхрана и недоволната физичка активност, токсините остануваат заробени во телото и ги забавуваат неговите природни функции. Еве неколку знаци дека тоа ви...

Можеби сум сексист и хомофоб, но не се допингувам

Поранешниот шампион во тешка категорија, Британецот Тајсон Фјури, ги негираше сите обвиненија за допинг и интензивно се подготвува за враќање во рингот. Во исчекување на...

Прочистете го најважниот орган во телото: После 30 дена нема да можете да се...

Едноставно секое утро измешајте ги овие две состојки и испијте ги на празен стомак. Црниот дроб учествува во процесот на регенерацијана крвта, помага за зајакнување...

Остануваме без Новогодишен и Божиќен концерт

Двата празнични концерти, Новогодишниот во МОБ на 1 јануари и Божикниот на Филхармонијата на 7 јануари се укинуваат. Од двете институции, сметаат дека овие...

Намирници кои никако не смеете да ги јадете навечер – Можат да ви предизвикаат...

Познато е дека сè е во внесот на калории и нивното согорување без оглед на тоа кога јадеме, но дали можат некои намирници навистина...

Проектот готов: Пругата до Албанија ја добивме на хартија, сега се бараат пари за...

  Проектната и тендерската документација што ги плати ЕУ чини 7,7 милиони евра, а за да изгради едноколосечната електрифицирана пруга од Кичево до Лин долга...

МиниАРТура: Златна четка за уметникот Стефан Димовски

Традиционалната награда на НЛБ Банка, овој пат беше наменета за еминентниот македонски сликар Стефан Хаџи-Николов. Изложбата е од единствен карактер во државата, а форматот...

Бијонсе е Инстаграм кралица!

Пејачката Бијонсе е четврта по ред личност на друштвената мрежа Instagram според популарноста, а нејзината фотографија со којашто таа ја најави близначката бременост успеа...

Ја оставил жената и трите деца поради неа: Ваква љубов може да ја раздели...

Таа дури пет пати била номинирана за Оскар, а најпозната е по улогата во филмот “The Graduate” со Дастин Хофман. Од друга страна, кариерата на...

Ако пред седум години сте купиле биткоини за 100 долари, денеска имате 250 милиони...

Во април 2010 година цената на еден биткоин изнесувала 0,003 американски долари, а денес таа е над 7.000 долари. Ако сте инвестирале 100 долари...

Леброн уште еднаш покажа дека има големо срце

Кошаркарот на Кливленд, Леброн Џејмс, продолжува да ја збогатува програмата со која обезбедува стипендии за четиригодишни студии за над илјада ученици. Управата на училиштето во...

Студентите од ЕУРМ имаа можност да слушнат искуства за старт-ап компании

Младите истражувачи Иван и Горан Кунгуловски, кои ја предводат компанијата Био Инженеринг ДОО и Коста Петров, основач и извршен директор на ,,Пи ворлд# на...

Во Мала станица изложба на цртежи и графики на Ивановиќ

Цртежите и графиките од Љубомир Ивановиќ (1882 - 1945 г.), дел од збирката на Националната галерија на Македонија и подарок од уметникот ќе бидат...

Советот на ЕУ го одобри буџетот на блокот за 2018 година

Советот на Европската унија (ЕУ) го одобри денеска буџетот на блокот за 2018-та година, објави прес-службата на Советот. Главни приоритети во финансискиот план се борбата...

Измамен пар од Скопје на одмор во Тајланд тврди дека агенцијата не го платила...

Туристи од Македонија кои отпатувале на одмор во Тајланд се во шок откако дознале дека агенцијата преку која е направен аранжманот целосно ги нема...

Два романа од Божин Павловски на англиски

Во издание на "Грифим прес" и "АЕА издавачи" од Мелбурн, со поддршка на Националната библиотека на Австралија на англиски јазик излегоа од печат романите...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО