Дома 2017 ноември

Месечна Архива: ноември 2017

Евролига: Фенербахче и Олимпијакос ја продолжуваат победничката низа

Екипите на Олимпијакос и Фенербахче ја продолжија серијата победи во кошаркарската Евролига, откако во 10. коло на гостински терен славеа над шпанските екипи Басконија,...

Стајиќ и официјално во KK Куманово

Кошаркарскиот плејмејкер на Македонија, Бобан Стајиќ, и официјално стана нов член на екипата на Куманово, откако потпиша договор до крајот на сезонава. Стајиќ минатата сезона...

Фудбалерот на Зенит претепан на паркинг (Фото)

Фудбалерот на руски Зенит, Денис Терентјев, има среќа што поминал со полесни повреди по лицето и телото, откако поради расправија на паркинг простор, во...

Силното невреме кое што ја зафати Албанија однесе една жртва

Електричар од градот Фиер е првата жртва во невремето кое што ја зафати Албанија. Невремето е проследено со силен ветар и обилен и интензивен...

Заврши протестот пред кривичниот суд, опозицијата најави нови протести и утре

Заврши протестот на опозицијата пред кривичниот суд во Скопје. ВМРО-ДПМНЕ повика на протести пред судот и утре, од каде што повторно ќе го изрази...

Њујорк се подготвува за божикните и новогодишните празници

Секоја година милиони туристи доаѓаат во Њујорк за да ја дочекаат Новата година, a една од причините е волшебниот изглед на овој град за...

Џеј Зи ја изневерувал Бијонсе

Американскиот рапер Џеј Зи во интервју за „Њујорк тајмс“ признал дека ја изневерувал Бијонсе, но дека бракот го спасиле благодарение на терапиите. „Мораш да преживееш....

Хорор судар во Уругвај (Видео)

Уругвајскиот автомобилист, Хосе Луис Матос, имаше голема среќа по катастрофалниот судир на трка со своето возило Пежо 208. Автомобилот на целно стартната рамнина, при почетокот...

МЗТ Скопје ги прегазија „ранетите“ кавадарчани

Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, екипата на МЗТ Скопје, го комплетираше седмото коло од Првата лига со убедлива победа на гостувањето во Кавадарци против...

Кошаркарските прволигаши се собраа да ги решат финансиските проблеми

Здружението на кошаркарски прволигаши одржа состанок на кој конечно беше обезбеден кворум, а на кој се дискутираше околу моменталната состојба на кошаркарската сцена и...

Можни промени во Белата куќа Помпео на Тилерсон

Белата куќа размислува да го замени државниот секреатар Рекс Тилерсон и на неговот место да го постави шефот на ЦИА, Мајк Помпео, соопштија американските...

Маж активирал две рачни бомби во судница во Украина

Еден човек се самоуби и повредеи уште најмалку седум лица откако активираше две рачни бомби во судница во источна Украина. Инцидентот се случил за...

Во МАНУ промоција на „Избрани трудови“ од академик Алајдин Абази

Промоција на изданието „Избрани трудови“ од академик Алајдин Абази, „Електромагнетика, електротехнички материјали, енергија и околина“ (книга прва) и „Високото образование и Универзитетот на Југоисточна...

Туристите во Грција трошат во просек по 67 евра дневно

Туристите што ја посетуваат Грција и остануваат во земјата 6-7 ноќевања трошат во просек по 67 евра дневно. Ова го покажува студија за трошоците...

СИПА: Нема информации за паравоени единици во Босна и Херцеговина

Нема сознанија за формирање на паралелен, односно таен воен систем во Босна и Херцеговина, со кој, наводно координира член на претседателството на БиХ, соопшти...

На 11 декември Србија отвора нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ

Србија ќе отвори нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ на 11 декември на Меѓувладината конференција која што ќе се одржи во Брисел. Според...

Македонија една од земјите со кои Србија има најголем трговски суфицит

Српскиот Републички завод за статистика објави дека Македонија е една од земјите со кои Србија забележала најголем трговски суфицит во изминатите десет месеци. Во првите...

Собраниската седница за имунитетот на шестмината пратеници закажана за утре на пладне

За утре во 12 часот е закажана 25. седница на Собранието на Република Македонија на која што ќе се расправа за одземање на имунитетот...

Чавков штрајкува со глад во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, започнал штрајк со глад во истражниот затвор во Шуто Оризари. Според неофицијални информации од управата...

МИОА и Велика Британија потпишаа меморандум за соработка

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Чарлс Гарет, потпишаа меморандум за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО