Дома 2017 октомври

Месечна Архива: октомври 2017

Навивач му избега на обезбедувањето за да го бакне Меси

На фудбалскиот натпревар меѓу Олимпијакос и Барселона во рамки на групната фаза од Лигата на шампион, еден навивач успеа да му избега на обезбедувањето...

Најдобриот скијач заминува во пензија!

Најдобриот скијач во историјата Боде Милер одлучи да стави крај на својата професионална кариера. Неодамна тој го прослави својот 40. роденден, а последната трка ја...

Нов убедлив пораз на Карпош соколи

Кошаркарите на Карпош соколи го претрпеа и третиот пораз во Еврокупот на ФИБА, откако убедливо загубија од екипата на Фалко Вулкано со 108:87. Во ситуација...

Неколку жртви во нападот на Менхетн

Неколку лица загинале, а повеќе се повредени во инцидентот што денеска се случи на Менхетн во Њујорк, јавуваат светските медиуми. Досега доаѓаат различни извештаи од...

Напад на Менхетн

Едно лице е уапсено во полициска акција по престрелка или удар на возило во пешаци на Менхетн, јавуваат американските медиуми. Според првичните извештаи, комбе на...

Изложба “Лица” на Андреевска во Музеј на град Скопје

Во Музејот на град Скопје вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложбата "Лица", прво самостојно претставување на Воскресија Андреевска во Македонија. Љубителите на уметноста ќе...

Дела на уметници од 13 земји во КИЦ

Во Изложбениот салон Империјал 2 во Културно-информативниот центар - Скопје вечерва во 19:30 часот ќе се отвори изложба на 24 Интернационална Кичевска ликовна колонија. На...

Трамп: Лажните вести работат прекувремено

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави дека немало таен заговор меѓу неговата кампања и Русија, како што стои во обвиненијата против тројца негови поранешни соработници. -...

Во Србија официјално започна внатрешен дијалог за Косово

Претставници на српската Влада, академските кругови, партиите и на невладиниот сектор се собраа денеска со цел да ја одржат првата средба во рамките на...

Макрон во Судот за човекови права го бранеше антитерористичкиот закон

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска пред Европскиот суд за човекови права застана во одбрана на законот за борба против тероризмот, кој од утре влегува во...

Утре без вода делови од општина Центар

Поради промена на вентил на водоводна мрежа на улицата Кеј 13 Ноември б.б. (ГТЦ), без вода утре од 08:00 часот до завршување на интервенцијата ќе...

Судскиот совет на 8 ноември ќе одлучува за претседател на Кривичен

Судскиот совет на Република Македонија идната недела ќе одржи седница на која ќе биде разгледана оставката на в.д. претседателот на Основниот суд Скопје 1,...

Премиера на документарецот „Човекот – делфин“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ премиерно ќе го прикаже документарниот филм „Човекот - делфин“ - приказна за легендарниот Жак Мајол, кој во 1976...

Илиќ: САД побараа од Србија да го признае Косово до 2019 година

Американскиот заменик државен секретар Хојт Ји при неодамнешната посета на Белград побарал од српскиот претседател Александар Вучиќ, Србија да го признае Косово до 1...

Лавров: Врз Србија се вршат притсоци како врз Украина во 2004 година

Западното мешање во внатрешните работи на Србија претставува продолжување на американскиот притисок врз Белград за да направи избор за соработката меѓу Русија и Европската...

Алијанса за Албанците останува во Владата

Владината тројка, СДСМ, ДУИ и Алијанса за Албанците ќе продолжи да функционира и понатаму. Официјално од Владата, како што објави телевизијата Алсат М,  велат...

Амбасадорот Тимоние во посета на општина Центар

Амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние денеска беше во посета на општина Центар каде се сретна со новиот градоначалник Саша Богдановиќ. Како што соопшти општината,...

Македонија и Црна Гора ја прецизираат соработката за борба против трговија со луѓе

Македонија и Црна Гора ја прецизираат соработката за борба против трговијата со луѓе. За таа цел преговарачки тимови од владите на двете земји изготвуваат  предлог...

Димитров: Македонија мора да добие кредибилна и динамична европска перспектива

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров ја започна регионалната турнеја на балтичките земји со официјална посета на Република Естонија - актуелен...

Апелациски ја одложи седницата за „бомбите“ во случајот „Тендери“

Јавната седница на Апелацискиот суд на која треба да се расправа дали бомбите ќе се користат како доказ за предметот „Тендери“ на Специјалното јавно...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО