Дома 2017 септември

Месечна Архива: септември 2017

Асанж: Каталонскиот референдум е „прва интернет војна во светот”

Основачот на организацијата „Викиликс", Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет...

Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна

Во анализата, објавена од весникот „Индипендент", се вели дека војната нема да биде „хируршки прецизна", туку „крвава и долга". РУСИ додава дека „во случај...

Трактори на улиците, полицијата запленува гласачки ливчиња, фрлена бомба во станица!

Референдумот е закажан за 1. октомври, а неговото одржување сака да го спречи шпанската влада. Оние кои ја поддржуваат независноста ја поздравиле колоната со...

Европа претпазливо, но тивко и напнато ја следи ситуацијата во Шпанија

Европските официјални претставници внимателно, но тивко и нервозно, ја следат ситуацијата околу планираниот референдум за независност на Каталонија, а големиот одѕив, кој може да...

Фетулах Ѓулен обвинет за секс скандал

Прв оосомничен за овој случај е исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Турција го обвини дека го организирал обидот за преврат во земјата во јули...

Рама најави чистка во полицијата

Албанскиот премиер Еди Рама најави чиститки во полицијата, истакнувајќи дека акциите кои ги презеде полицијата во градот Елбасан, околу пресметката со инволвираните полициски работници...

Грчкиот премиер Ципрас не е добредојден на Света Гора

Алексис Ципрас, актуелниот грчки премиер, е одбиен од администрацијата на Света Гора да го посети ова свето место. Тој требаше во средата таму да...

Србија и Турција ќе потпишат договор за слободна трговија

Србија и Турција на 10-ти октомври ќе потпишат договор за слободна трговија, со што ќе ја зголемат трговската размена и слободната трговија со услуги...

Станарите и куќните совети да ги обезбедат потребните услови за почеток на грејната сезона

Станарите да ја проверат внатрешната инсталација, а куќните совети и управителите на згради да овозможат непречен пристап на службените лица до потстаниците за да...

Македонски стрип автори наградени во Белград

На меѓународниот стрип-натпревар во рамки на манифестацијата Салон на стрип Белград, кој овој викенд во главниот град на Србија се одржува по 15-ти пат,...

Македонско-грчката економска соработка важна за добрососедските односи

Индустријата, градежништвото и агро бизнисот се во фокусот на македонско – грчкиот економски форум што се одржа денеска во Скопје во организација на Сојузот...

Средба Алаѓозовски – Насков во Битола: Измени или сосема нов закон за филмска дејност?

Пред вечерашното свечено затворање на 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки", министерот за култура Роберт Алаѓозовски оствари средба со претседателот...

Почнува лотаријата за “зелена карта“ на САД

Стејт департментот на САД го означи пчетокот на Лотаријата за таканречените зелени карти. Електронските формулари за регистрација се доставуваат од 12 часот на полноќ на...

Отворена инфо-линија за потребите на земјоделците и агробизнисмените

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство од денеска отвори инфо-линија наменета за земјоделците, агробизнисмените и сите граѓани со цел навреме да ги добијат сите...

Државата доделува 3,5 милиони денари за изградба на рибници и мали фабрики

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска објави повик за добивање средства од Програмата за финансиска поддршка во рибарството и аквакултурата...

Редизајниран Конкурсот за Годишната програма за проекти од културата

Министерството за култура денеска на својата веб-страница ќе го објави Конкурсот за Годишната програма за проекти од национален интерес во културата за 2018 година,...

Три македонски претстави и една од Холандија денеска на МОТ

На третиот фестивалски ден на 42. Млад отворен театар ќе бидат изведени претставите: „Разговор во четири очи" на МНТ и Скопје филм студио од...

На „Браќа Манаки“ претставена екипата од филмот „Кога денот немаше име“

Филмот „Кога денот немаше име" е инспириран од немилиот настан што се случи на Смилковско Езеро, но во ниту еден момент не го обработува...

Уште четири згради во Аеродром ќе добијат нови фасади

Проектот за реконструкција на фасади во општина Аеродром продолжува уште на четири фасади и треба да заврши до крајот на годината. Станува збор за...

Играше против МЗТ Скопје, но повторно се врати НБА лигата

Поранешниот играч на Црвена Ѕвезда, Маркус Вилијамс кого македонската публика имаше можност да го гледа на натпреварите од АБА лигата, потпиша договор со Сакраменто...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО