Фернандеш ја однесе Португалија во осминафиналето

32
epa10335412 Cristiano Ronaldo (L) and Bruno Fernandes celebrate after the FIFA World Cup 2022 group H soccer match between Portugal and Uruguay at Lusail Stadium in Lusail, Qatar, 28 November 2022. EPA-EFE/JOSE SENA GOULAO

Португалија синоќа обезбеди пласман во полуфиналето на Светското првенство во Катар откако во рамки на второто коло во групата Х го совлада Уругвај со 2:0 (0-0) предводена од двојниот стрелец Бруно Фернандеш.

Португалија дојде во водство во 54 минута, а победата ја завери од пенал во третата минута од судиското продолжение.

Водечкиот гол првично му беше препишан на Кристијано Роналдо, но подоцна ФИФА објави дека снимката покажува оти стрелец на погодокот е Фернандеш. Истиот играч во финишот беше прецизен од белата точка, откако беше досуден пенал поради играње со рака во шеснаесетникот од Луис Суарез.

Со овој натпревар заврши второто коло во фазата по групи по кое пласман во осминафиналето досега обезбедија Португалија, Бразил и Франција.

Во рамки на оваа групата Х, Гана претходно денеска ја совлада Јужна Кореја со 3-2.

Спроти завршното коло, в петок, Португалија е првопласирана во групата со шест бодови, пред Гана (3), Јужна Кореја (1) и Уругвај (1).