Земјотрес со јачина од 5,7 по Рихтер ја погоди островската држава Тонга

28
Земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска островската држава во југозападен Паџифик, соопшти Американскиот геолошки завод.

Земјотресот бил на длабочина од 108 километри во морето, оддалечен 35 километри југоисточно од местото Хихифса на островот Ниаоптипотапу, пренесува Ројтерс.