Глетката е застрашувачка: Норвежанец го урна Гинисовиот рекорд во „смртоносен скок“/видео

1315
Фото:принтскрин/Инстаграм/кенсторнс

Многу необични, неверојатни и навистина бизарни светски рекорди веќе се објавени во Гинисовата книга на рекорди.

Норвежанецот Кен Сторнс постави уште еден таков Гинисов рекорд во таканаречениот „смртоносен скок“, а видеото од неговото достигнување го сподели со повеќе од 600 илјади следбеници на Инстаграм.

Сторнс го постави светскиот рекорд за највисок фатален скок додека скокна во замрзнатото море од височина од 40,5 метри.

На видеото се гледа како Кен прво фрла камен во морето, а потоа самиот скока од карпата со раширени раце и со стомакот свртен кон морето, токму како што налагаат правилата на оваа опасна дисциплина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ken Stornes (@kenstornes)

 

Инаку, „смртоносниот скок“ е форма на екстремен скок во слободен стил кој во 1972 година го измислил Норвежанецот Ерлинг Бруно Ховден, гитарист кој загинал во сообраќајна несреќа. Норвешка има уште една титула за највисоко мртво кревање, во женска категорија. Норвежанецот Асбјерг Нешје го постави рекордот од височина од 30,5 метри.