Ќе добиев срцев удар

54
epaselect epa10323148 Marco Asensio (C) and Jordi Alba of Spain celebrate after Asensio scored the 2-0 goal during the FIFA World Cup 2022 group E soccer match between Spain and Costa Rica at Al Thumama Stadium in Doha, Qatar, 23 November 2022. EPA-EFE/Noushad Thekkayil

Селекторот на Шпанија, Луис Енрике, не сакаше да сокрие дека е максимално разочаран од минималниот пораз (2:1) во дуелот против селекцијата на Јапонија.

  • Нормално дека се плашевме од елиминација. Се имам видено во фудбалскиот свет. Немавме доволно простор, затоа не ги искористивме шансите. Ако дознаев дека сме елиминирани, сигурно ќе доживеев срцев удар, изјави Енрике.

И покрај поразот, Шпанија ќе игра во 1/8 финалната рунда каде за противник ја има селекцијата на Мароко.