Њујорк Тајмс: Нетанјаху одобри Саудиска Арабија да користи израелски шпионски софтвер

20
Израел го користел шпионскиот софтвер на групата НСО како централен столб на дипломатската политика во последниве години, објави Њујорк Тајмс.
Како што наведува весникот, земјата го овласти саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман да го користи софтверот Пегасус за да се приближи до Саудиска Арабија.
Во 2020 година, тогашниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху одобри Саудиска Арабија да го користи Пегасус, кој се смета за најдобар шпионски софтвер во светот, во телефонски разговор со саудискиот престолонаследник.
Портпаролот на поранешниот израелски премиер изјави за американскиот весник дека тврдењето дека Нетанјаху на странските лидери им понудил „такви системи во замена за други мерки“ е целосна лага.
Израел нема дипломатски односи со Саудиска Арабија и на Израелците им е забрането да се занимаваат со бизнис во кралството, а израелскиот весник „Харец“ објави дека со цел да се развијат дипломатските односи се помогнало да се воспостават врски меѓу неа и израелскиот сектор за шпионски софтвер.