„Њујорк тајмс“ за конфликтот во Бањска: Зошто САД и порачуваат на Србија да ги повлече војниците од границата со Косово?

1245

Додека Белата куќа во петокот ја повика Србија да ги повлече своите војници собрани на границата со Косово, претставниците на САД го опишаа военото присуство како „дестабилизирачко“ и загрижувачки знак за потенцијална ескалација на тензиите меѓу Србија и Косово, пишува Њујорк Тајмс денеска.

Според анализата на Њујорк Тајмс, најавата дојде пет дена по нападот во северно Косово во кој вооружени етнички Срби упаднаа во село, а потоа се забарикадираа во манастир, насилна епизода во која загинаа четири лица, меѓу кои и еден косовски полицаец.

Тој, исто така, рече дека повеќе војници на НАТО ќе бидат распоредени во областа, иако не кажа дали американските власти очекуваат разгорувањето да ескалира во воен конфликт.

Што се случи за време на последните тензии на Косово?
Минатата недела, неколку десетици вооружени етнички Срби употребија оклопни возила за да упаднат во село во северно Косово, а потоа се сокрија во блискиот српски православен манастир. Од таа позиција се бореа против косовската полиција, а косовскиот офицер беше убиен заедно со неколку напаѓачи.

Следните денови српските и косовските лидери меѓусебно се обвинуваа за насилството. Косовските власти јавно објавија и дека српскиот претседател Александар Вучиќ ги поддржал напаѓачите.

„Косово е нападнато“, изјави косовската претседателка Вјоса Османи за Ројтерс, во четвртокот, додавајќи дека вооружените напаѓачи „едноставно ги искористиле намерите и мотивите на Србија како земја и Вучиќ како лидер“.

Американските власти го опишаа нападот како високо организиран и рекоа дека напаѓачите најверојатно имале значителни ресурси зад себе. Кирби рече дека вооружените напаѓачи отстраниле повеќе од дузина теренци што се користат за транспорт на оружје со „алармантна софистицираност“.

Тој рече дека оружјето претставува закана не само за Косово, туку и за меѓународните трупи стационирани таму. Мировната мисија предводена од НАТО работи на Косово од 1999 година, а алијансата има неколку илјади војници стационирани во земјата.

Борбите избувнаа и оваа пролет кога властите на косовските Албанци испратија безбедносни сили во неколку градови за да ја преземат контролата врз општинските згради и да инсталираат градоначалници етнички Албанци кои победија на локалните избори. Локалните Срби главно го бојкотираа гласањето.

Што се крие зад конфликтот?
Последната ескалација е дел од спорот за статусот на Косово, кое прогласи независност од Србија пред 15 години, речиси една деценија по 78-дневната кампања на НАТО бомбардирање што ги протера српските сили вклучени во бруталното малтретирање на етничките Албанци.

Иако САД и многу европски земји го признаа независно Косово, Србија – заедно со нејзините клучни сојузници, Русија и Кина – сè уште не ја признава независноста на Косово. Србија го нарече одвојувањето како кршење на резолуцијата 1244 на Обединетите нации, која датира од крајот на војната во Косово.

Вучиќ и другите српски водачи тврдат дека Косово е „срцето“ на нивната земја, делумно затоа што е дом на многу почитувани православни христијански места. Вучиќ го отфрли признавањето на Косово и вети дека ќе ги „заштити“ етничките Срби таму.

На српските националисти во Косово им се придружија поумерените Срби во барањето имплементација на договорот од 2013 година со посредство на Европската унија, кој повикува на мерка на самоуправа за општините со доминантно српско население во северно Косово, одредба што Косово не ја поддржа.

Во февруари, лидерите на Косово и Србија привремено го прифатија мировниот договор постигнат со посредство на Европската унија, но националистите од двете страни го отфрлија.

Каква е регионалната позадина на тензиите?
Тензиите меѓу двете етнички заедници редовно се разгореа во текот на изминатата деценија, правејќи го регионот жариште на спорадично насилство.

Судирите избија во јули 2022 година како одговор на законот со кој се бара од етничките Срби кои живеат во Косово да преминат од српски на косовски регистарски таблички.

Неодамнешната ескалација на непријателствата дојде откако руската инвазија на Украина го привлече вниманието на клучните сојузници на Косово, САД и Европската унија.

Србија, кандидат за членство во Европската унија, со векови е близок партнер на Москва. Иако Србија гласаше за резолуција на Обединетите нации за осуда на руската инвазија на Украина во март 2022 година, Србија не им се придружи на западните земји во воведувањето санкции кон Москва поради војната.