Јункер: Договорот за Брегзит важи и за следниот британски премиер

101

Договорот за излез на Велика Британија од ЕУ нема да се смени со доаѓањето на нов премиер во Лондон, изјави денеска во Брисел претседателот на Европската комисија во заминување, Жан-Клод Јункер.

Тој нагласи дека ЕУ одбива да преговара за нов договор, а од друга страна кандидатите на Конзервативната партија, кои се во трка за наследник на Тереза Меј, наведуваат дека ќе побараат нов договор.

– Повеќе месеци имам впечаток дека интересот на политичките претставници во Велика Британија бил само како да се замени премиерката Меј, а не како да постигнат договор со Унијата, истакна Јункер.

Според него, не станува збор за договор меѓу Меј и Јункер, туку меѓу Европската унија и Велика Британија.

– Кој да биде избран за иден премиер ќе мора да го почитува овој договор. Нема да има нови преговори, потенцира актуелниот претседател на ЕК.