Јод, железо, или витамини од групата Б?:Симптоми по кои ќе препознаете што ви недостасува

346

Во нашето тело скоро и да нема процес кој не вклучува витамини, минерали и други микроелементи. Затоа итно ни требаат – понекогаш во многу мали количини, но не можеме без нив.

Затоа, хроничен недостаток на само еден од нив го нарушува метаболизмот. Овој недостаток често се „гледа“ или се чувствува многу брзо, бидејќи понекогаш има буквално видливи, физички промени на телото, а понекогаш почнува да функционира полошо. На пример, ние сме хронично уморни, страдаме од главоболки, варење и слично. За среќа, наскоро ќе видите дека ви недостасуваат некои од овие пет важни елементи, за да можете соодветно да реагирате. Еве како да ги препознаете симптомите:

 Имате недостаток на јод

Јодот претежно се инкорпорира во тироидните хормони. Иако ни е потребен во мали количини, јодот е неопходен за нашето тело, кое едноставно не може да функционира без него. Правилното функционирање на тироидната жлезда е директно поврзано со внесувањето и апсорпцијата на јод. Ако консумирате храна што содржи премалку јод, таа ќе биде видлива за вашите очи, или околу нив. Ако тие се отечени подолго време, тоа може да биде знак дека ви недостасува јод. Другите симптоми вклучуваат замор, сува кожа, опаѓање на косата и дебелеење.

Најдобри извори на јод во исхраната се храната од морето: риба, морски плодови, алги и алги. Јодот се наоѓа и во јајцата, месото, млекото и млечните производи, печурките, пченичните никулци, лиснат зеленчук, мешунките, цвеклото, бобинките. 

Ви недостасува витамин Б12

Витамин Б12 е име за група на соединенија растворливи во вода кои се важни за метаболизмот на аминокиселини, протеини и масти и здрав нервен систем. Витаминот Б12 или кобаламин поддржува енергија, ги штити нервните и мозочните клетки, го стимулира производството на серотонин, придонесува за формирање на црвени крвни клетки и го поддржува имунолошкиот систем. Недостатокот на витамин Б12 е видлив на кожата, а симптомите може да вклучуваат запек и губење на апетит. Ако вашата кожа е посветла од вообичаеното подолго време, одредена храна ќе ви помогне – извор на витамин Б12 е храна од животинско потекло, односно месо, црн дроб, риба, ракчиња, школки и јајца.

Железото ви е на црвената граница

Железото во храната е важно за правилно функционирање на нашето тело бидејќи поради неговиот недостаток во организмот се развива анемија. Храната од животинско потекло, како што се месото и рибата, се значаен извор на железо во нашата исхрана. Тие содржат железо во форма што лесно се апсорбира од телото. Спротивно на тоа, зеленчукот како кељ и блитва содржи железо во форма што е потешка за употреба.

Затоа, разновидната диета, присуството на месо, зеленчук, овошје, риба и цели зрна е важна за апсорпција на железо. На пример, витаминот Ц помага да се апсорбира тоа „полошо“ железо. Бледиот тен и усни се знак дека ви недостасува железо.

Општо, неговиот недостаток лошо влијае на општата здравствена состојба, а резултатот е хроничен замор. Најдобро ќе си помогнете со конзумирање школки, леќа и месо.

Витамин Ц

Витаминот Ц е од витално значење. Дејствува како антиоксиданс, неопходен е во синтезата на колаген, има клучна улога во зајакнувањето на имунолошкиот систем, влијае на јачината на зглобовите и коските и помага при апсорпција на железо. Нашето тело не може само да го произведува тој витамин, ниту да го чува ако го консумираме во поголеми количини. Затоа е многу важно редовно да се зема преку исхраната – се препорачува да се консумираат спанаќ, пиперки, агруми и разни други зеленчуци и овошја. Недостаток на витамин Ц предизвикува крвавење на непцата и расипување на забите. Заморот и лесните модринки се исто така рани знаци на недостаток на овој витамин во исхраната.

 Биотин

Биотинот или витамин Б7 е важен дел од групата витамини Б комплекс потребни за одржување на здрав метаболизам, нерви и здрава дигестивна и кардиоваскуларна функција. Сувите и кршливи нокти се резултат на недостаток на биотин. Други симптоми вклучуваат лупење, осип и акни.

И овој витамин се наоѓа (меѓу другото) во јајцата, оревите, интегралните житарки, бананите, сирењето, лососот, квасецот, карфиолот, авокадото, мешунките, бобинките, рибите, доматите, печурките.