Ја изгуби битката со тешката болест:Почина Марина Туцаковиќ

398

Текстописецот Марина Туцаковиќ почина денеска на 68 -годишна возраст, потврди нејзиниот син Милан Лака Радуловиќ за Nova.rs.

Марина Туцаковиќ со години се бори со ракот на дојката.

Пред неколку дена, ѝ беше дијагностицира коронавирус, поради што беше хоспитализирана во КБЦ Драгиша Мишовиќ.

Нејзиниот син Милан Радуловиќ Лаша претходно за Nova.rs изјави дека неговата мајка е во лоша состојба.

„Само ми рекоа дека сатурацијата е многу мала. Тоа значи дека таа едвај дише “, рече Лаша за Нова.рс.

Марина Туцаковиќ ја започна својата кариера соработувајќи со групата Зана, за што го напиша хитот Додирни ми колена, кој претрпе бројни преводи.

Инаку, тaa соработува со музичари од српското говорно подрачје.

Таа е авторка на стиховите на Цеца, Драгана Мирковиќ, Јелена Карлеуша, Лепа Брена, Здравко Шолиќ, групата Зана, Тоше Проески, Џеј, Жељко Самарџиќ, Аца Лукас, Саша Матиќ, Милиграм, Жељко Јоксимовиќ, Неда Украден, Наташа Беквалац, Оливер Мандиќ, Слаѓана Милошевиќ, Харис Џиновиќ, Тања Савиќ…