epaselect epa10985338 Novak Djokovic of Serbia poses with the trophy after winning his singles finals match against Jannik Sinner of Italy at the Nitto ATP Finals tennis tournament in Turin, Italy, 19 November 2023. EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Можам и да дадам малку мека најава за тоа што ќе видите во Австралија. Таму ќе започнам нов бизнис што ќе го промовирам за време на турнирот. Тоа е нов спортски пијалок, моја хидратација, ќе започнам со тоа. Брендот ќе вклучува многу различни производи од областа на здравјето и благосостојбата и со нетрпение го очекувам тоа,рече Новак

По освојувањето на завршниот Мастерс во Торино, Новак Ѓоковиќ најави дека започнува нов бизнис – производство и продажба на неговиот спортски пијалок. Според него, планот е се да започне на почетокот на следната сезона, од Австралија опен во јануари 2024 година.

„Можам и да дадам малку мека најава за тоа што ќе видите во Австралија. Таму ќе започнам нов бизнис што ќе го промовирам за време на турнирот. Тоа е нов спортски пијалок, моја хидратација, ќе започнам со тоа. Брендот ќе вклучува многу различни производи од областа на здравјето и благосостојбата и со нетрпение го очекувам тоа“, рече Новак.

На добро посетената прес-конференција по финалето, Новак зборуваше на различни теми и беше одлично расположен по неговиот историски успех и освоената рекордна седма титула на последниот Мастерс во сезоната. Заедно со титулата, Ѓоковиќ ја напушти Италија со огромен, повеќемилионски профит од неговиот историски успех.

Новак заработи 325.000 долари само со пласманот на завршниот Мастерс. После тоа, тој заработил уште 390.000 долари за секоја од неговите две победи во групната фаза, за вкупно 780.000 долари. Понатаму, пласманот во финалето на сите четворица учесници им носи 1.105.000 милиони долари, а потоа наградата за освојување на титулата е неверојатни 2.201.000 милиони долари.

Со оглед на тоа што Новак претрпе еден пораз во групната фаза, станува збор за вкупната сума од 4,4 милиони долари што ги заработи со освојувањето на престижниот трофеј по рекорден седми пат, а со тоа го остави зад себе Роже Федерер кој во своите витрини има шест пехари.

Кога ќе се собере целата заработка на Новак од турнирите во 2023 година, станува збор за 15,9 милиони долари, со што вкупната вредност на неговата кариера е 180.643.353 милиони долари. Тоа значи дека е извесно дека во наредните години ќе ја пробие бариерата од вртоглави 200 милиони долари заработка само од учество на турнири.

Ѓоковиќ по напорната недела нема да оди на одмор, туку ќе и се приклучи на Дејвис куп репрезентацијата во Шпанија, каде од четврток ќе игра во финалето на престижниот и реформиран репрезентативен турнир, со план таму да ја води својата селекција до успех. исто така, а потоа одат на пауза од еден месец, во која ќе се одморат од блескавата 2023 година и ќе се подготват за новите предизвици во 2024 година.

Светскиот тениски рекет број еден ја тера 400 – та недела на врвот на АТП, откако со својот успех на завршниот мастерс во торино успеа да се задржи на врвот на листаата на најдобри тенисери, а во финалето на турнирот на два пати со 6:3, 6:3, го победи домашниот тенисер Јаник Синер.