По одлуката на австралиските власти за депортацијата на светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ, се појавија реакци на многумина. И тенисери и други спортисти и јавни личности. Но сега се огласи и руската тенисерка Дарија Касаткина, 21. тенисерка во светот.

Таа застана на страната на политичарите и ја поддржа нивната одлука. Во едно интервју, Дарија објасни зошто ја поддржува одлуката за депортација. Сето тоа го искористи Рафаел Надал и го освои турнирот во Мелбурн.

Немаше да им биде пријатно на другите играчи доколку на Новак му беше дозволено да игра. Сите направивме некаква жртва и ги прифативме правилата на играта за да бидеме на теренот. Ѓоковиќ сакаше да тргне по својот пат. Ако играше на крајот, тоа не би било фер кон другите, изјави Касаткина за руски Еуроспорт. Касаткина се најде во центарот на вниманието минатата година на турнирот во Бирмингем. Потоа се повреди среде натпревар. Мораше да влезе лекарска екипа, а сега го нападнаа Ѓоковиќ и неговото однесување на теренот и го обвинија дека изневерува.

Новак е личност која се труди да направи се за сите да го сакаат.Сите гледаме, прави се, но не успева. Рафа Надал за разлика од него е вистински. Не крши рекети, покажува емоциите поинаку, а неговата фраза „Сите го сакаме „Вамос“. Подобро е луѓето да не те сакаат поради тоа што си, отколку да те сакаат поради она што не си, заклучи Касаткина.